Aktualizované Rôzne Samospráva

Primátorka Prievidze pokutu za údajne sporné nadobudnutie pozemku platiť nebude

Katarína Macháčková nebude musieť zaplatiť pokutu za údajne sporné nadobudnutie pozemku pod jej rodinným domom. Čítajte viac.

Ilustračný obrázok k článku Primátorka Prievidze pokutu za údajne sporné nadobudnutie pozemku platiť nebude
Zdroj: TASR

Primátorka Prievidze Katarína Macháčková (mimoparlamentná strana Spolu-OD) nebude musieť zaplatiť pokutu za údajne sporné nadobudnutie pozemku pod jej rodinným domom. Rozhodli o tom prievidzskí mestskí poslanci na svojom rokovaní v pondelok.

Za uznesenie, ktorým mali schváliť rozhodnutie komisie na uplatňovanie ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov pri mestskom zastupiteľstve (MsZ) v Prievidzi, hlasovalo šesť z 24 prítomných mestských poslancov, 17 bolo proti a zdržal sa jeden.

Komisia pre uplatňovanie ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov pri mestskom zastupiteľstve (MsZ) v Prievidzi na svojom júnovom rokovaní pôvodne prijala uznesenie, že primátorka zneužila v prípade údajne sporného nadobudnutia niekdajšieho mestského pozemku svoje postavenie verejného funkcionára, čo bolo nezlučiteľné s výkonom jej vtedajšej funkcie poslankyne MsZ a má zaplatiť pokutu vo výške 12-násobku mesačného platu, čo predstavuje 1255 eur. Za uznesenie vtedy hlasovalo päť členov komisie, proti bol jeden a zdržal sa jeden.

„Som presvedčený o tom, že nebol porušený ústavný zákon. Myslím, že aj dnešná rozprava to potvrdila. Nevidím na tom nič nemravné, že niekto je obyvateľom mesta a chce mať rodinný dom, plánuje a raz sa mu to podarí,“ povedal predseda komisie Peter Krško (Spolu-OD).

„Všetky procesy ohľadom pozemkov boli sprocesované osobami blízkymi pani vtedajšej poslankyne. Právna kancelária pani primátorky zastupovala predaj pozemkov medzi jednotlivými osobami, preto máme dôvodné podozrenie, že došlo k porušeniu zákona,“ vyhlásil poslanec MsZ a člen komisie Miroslav Žiak (SaS, OĽaNO, KDH, Sme rodina, Progresívne Slovensko). Vo finále podľa neho zastupiteľstvo rozhodlo tak, že zákon porušený nebol, ale na to sú tu orgány činné v trestnom konaní, ktoré rozhodnú. „Podľa všetkých informácií vieme, že polícia má tento prípad na stole a uvidíme, aké bude jej stanovisko,“ spresnil. Žiak zároveň označil kúpnu cenu pozemku s rozostavaným domom za nízku. Jeho poslanecká kolegyňa z toho istého klubu Petra Hajšelová zdôvodnila svoje rozhodnutie rovnako personálnym prepojením vlastníkov pozemku na Macháčkovú. „Pre mňa osobne tam bolo veľa náhod. Prijala som presvedčenie, že toto konanie počas desiatich rokov bolo plánované,“ ozrejmila.

Nezávislá poslankyňa a členka komisie Kvetoslava Ďurčová označila prípad za mediálnu kauzu a mrzí ju, že prípad polarizoval obyvateľov. „Pre mňa bolo rozhodujúce, že Macháčková nekupovala pozemky od mesta, ale od súkromnej osoby. A toto zákon umožňuje,“ zdôvodnila.

„Celé to považujem za účelový politický boj, ktorý tu rozohrali poslanci, ktorí podporovali iného kandidáta na primátora. Bohužiaľ, voľby prehrali a nevedia sa s tým vyrovnať a stále sa snažia živiť vymyslené kauzy, aby mi nejakým spôsobom ublížili,“ vyhlásila Macháčková. Jej dcéra si podľa jej slov dom riadne kúpila a v Prievidzi je veľa pozemkov, ktoré mesto v predchádzajúcom období predávalo, čiže sa nedá vylúčiť, že si niekto kúpi pozemok, ktorý v niektorom období vlastnilo mesto.

Na pozemku bol podľa Macháčkovej problém s inžinierskymi sieťami, neskôr si ho kúpila za trhovú cenu. Zároveň vylúčila, že by predchádzajúci kupcovia pozemku boli jej blízke osoby. „Ja som v uvedenom období aktívne pôsobila ako advokátka, zamestnávala som viacerých zamestnancov a robila som veľmi veľa zmlúv. Pre mňa to bol štandardný výkon advokátskej praxe,“ doplnila. O trestnom oznámení Macháčková vie, v prípade ešte nebola podľa svojich slov vypočutá.

V súčasnosti nezaradená poslankyňa Národnej rady SR mala ešte v roku 2006 ako poslankyňa MsZ prejaviť záujem o parcelu mestských pozemkov na sídlisku Kopanice. Dokazovať to má i vtedajšie uznesenie z mestskej rady. Neskôr hlasovala o jeho odpredaji. Vybraní majitelia sa ich o niekoľko týždňov neskôr rozhodli predať, lebo si nemali vybaviť hypotéku. Z pozemkov sa stali neskôr stavebné a postavili na nich dva rodinné domy. Jeden z rozostavaných rodinných domov kúpila za cenu určenú znaleckým posudkom Macháčkovej dcéra, tá ho neskôr so svojimi rodičmi vymenila za byt a finančnú náhradu.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM