Rôzne

Prievidzský pomník SNP na Banskej je v novom šate: Čo prešlo obnovou? FOTO

Pamiatku na oslobodzovanie Prievidze sa podarilo obnoviť. Mesto na to získalo príspevok zo štátneho rozpočtu.

Ilustračný obrázok k článku Prievidzský pomník SNP na Banskej je v novom šate: Čo prešlo obnovou? FOTO
Zdroj: Mesto Prievidza

Mesto Prievidza zabezpečilo obnovu pomníka SNP na Banskej. Na práce na základovej ploche pamätihodnosti získalo príspevok zo štátneho rozpočtu vo výške 16 500 eur, ďalšie financie investovalo z vlastných zdrojov. Informoval o tom hovorca mesta Michal Ďureje.

Výmena dlažby

„Práce, ktoré zabezpečila firma z Bratislavy, zahŕňali hlavne výmenu dlažby základovej plochy a prislúchajúceho schodiskového stupňa, odkopanie a riešenie drenáže, teda zvedenie vrchnej stekajúcej vody okolo základovej plochy pomníka," spresnil Ďureje.

Obnovou ešte v roku 2018 prešla i kamenná plocha obidvoch pylónov na základovej doske, jej umelecko-remeselné ošetrenie vtedy zabezpečil akademický sochár Dušan Hagara.

Správy z hornej Nitry

Prievidzský autor

Pomník SNP na Banskej je venovaný obetiam oslobodzovacích bojov počas druhej svetovej vojny. Je majetkom mesta, zhotovili ho a osadili v roku 1991 ako pamiatku na oslobodzovanie Prievidze, ktoré sa začalo práve v týchto miestach na Banskej.

Autorom pamätihodnosti je akademický maliar a prievidzský rodák Pavol Bley. Pomník je zhotovený z vápencovej kamennej hmoty, zvanej opuka. Je na ňom umiestnený text: „Postoj chvíľu a nezabudni. V týchto miestach padlo v boji proti fašizmu v dňoch 15. 9. – 19. 9. 1944 trinásť slovenských vlastencov. Milujte našu krásnu zem, kde človek, rozkvitnutý ker, pod hviezdami práce v náručí chráni mier.“

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Takto prebiehal projekt.

FOTO: Mesto Prievidza zabezpečilo obnovu pomníka SNP na Banskej
7
Galéria
Zdroj: Mesto Prievidza

Správy z Prievidze a okolia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM