Samospráva

Prievidzské zastupiteľstvo ide preverovať primátorku: Aký majú poslanci dôvod?

Postup primátorky Kataríny Macháčkovej, vo veci ochrany verejného záujmu a zamedzenia rozporu záujmov, preverí mestský parlament. Čo na to hovorí primátorka?

Ilustračný obrázok k článku Prievidzské zastupiteľstvo ide preverovať primátorku: Aký majú poslanci dôvod?
Zdroj: TASR

Mestské zastupiteľstvo (MsZ) v Prievidzi začína konanie vo veci ochrany verejného záujmu a zamedzenia rozporu záujmov voči primátorke Prievidze Kataríne Macháčkovej. Dôvodom je jej už bývalý post členky v dozornej rade Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti (StVPS), a.s., Banská Bystrica od 1. júna 2015 do 3. marca tohto roka, ktorý nemá byť v súlade s ústavným zákonom o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov.

Prvotná informácia v tejto veci sa objavila na sociálnej sieti, a to počas jej predvolebnej kampane do Národnej rady SR. Podnet na konanie vo veci ochrany verejného záujmu a zamedzenia rozporu záujmov podala Macháčková na mesto sama. V dozornej rade na základe nominácie spoločnosti pôsobila ako zástupkyňa samospráv, teda ako primátorka mesta.

„Je to súkromná spoločnosť, ale treba povedať, že spravuje náš majetok, ktorý patrí aj Stredoslovenskej vodárenskej spoločnosti. Práve pri výkone tejto činnosti často dochádza k stretu záujmov medzi oboma spoločnosťami, a preto bolo obchodnou zvyklosťou a praxou, že prevádzková spoločnosť v dozornej rade umožnila účasť zástupcu samospráv, práve s cieľom kontrolovať oprávnenosť nákladov, výdavkov, ktoré v tejto súvislosti vznikajú,“ uviedla Macháčková.

Funkcie sa vzdala

Pripomenula, že v dozornej rade pred jej členstvom pôsobil aj už v tomto čase bývalý primátor Zvolena Miroslav Kusein, v podtatranskej vodárenskej spoločnosti podľa nej v súčasnosti zastávajú rovnakú funkciu ako ona aj viacerí starostovia. „Ja som z tejto funkcie nemala žiadny finančný príjem ani iné náhrady, čiže som ju vykonávala bezodplatne. Aby som sa vyhla nejakým možným pochybnostiam o tom, či som porušila, alebo neporušila zákon, som sa tejto funkcie vzdala,“ zdôraznila.

V tejto súvislosti Macháčková poukázala na podľa jej názoru nejasnosť pri výklade zákona. „Bude nutné podľa mňa aj zvážiť, či tento zákon nebude potrebné zmeniť a zjednoznačniť. Myslím si, že je práve dobré, aby samosprávy v dozorných orgánoch takýchto spoločností zastúpenie mali. Pretože iba tak ich dokážu kontrolovať a majú prístup ku všetkým informáciám, ktoré súvisia s hospodárením spoločností,“ ozrejmila.

Rozhodnutie do 60 dní

Podnetom primátorky sa bude zaoberať Komisia pre uplatňovanie ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov pri MsZ v Prievidzi, ktorá podá na zastupiteľstvo výstup jej šetrenia. To by malo vydať rozhodnutie do 60 dní od podania podnetu. V prípade, ak MsZ v Prievidzi rozhodne o tom, že Macháčková členstvom v dozornej rade porušila ústavný zákon, dostane pokutu vo výške šiestich mesačných platov primátorky. Pokuta bude potom príjmom mestskej pokladnice.

Prievidzskí mestskí poslanci hlasovaním na svojom rokovaní v utorok (22.3.) rozhodli, že mesto dá advokátskej spoločnosti vypracovať stanovisko, či bolo členstvo Macháčkovej v dozornej rade vodárenskej spoločnosti v rozpore s ústavným zákonom. Stanovisko by pritom malo analyzovať situáciu aj s ohľadom na celoslovenský aspekt účastí verejných funkcionárov v orgánoch spoločností. Komisia pri MsZ sa podľa jej predsedníčky Heleny Dadíkovej bude pri šetrení opierať práve o právny názor advokátskej kancelárie.

„Na základe vzájomnej spolupráce so Stredoslovenskou vodárenskou spoločnosťou, a.s., ako vlastníkom vodárenskej infraštruktúry, ktorú naša spoločnosť prevádzkuje, je za účelom transparentnosti vzájomne odsúhlasené, že niektorých členov dozorného orgánu našej spoločnosti nominuje vlastnícka spoločnosť. V prípade pani Macháčkovej išlo práve o takúto nomináciu, pričom nepopierame, že zároveň došlo k administratívnej chybe v podobe nesprávneho výkladu súčasnej legislatívy,“ uviedla dnes tlačová hovorkyňa StVPS Slavomíra Vogelová.

Doplnila, že ihneď ako sa spoločnosti uvedený nedostatok podarilo identifikovať, tak v spolupráci s pani Macháčkovou tento právny vzťah ukončili formou vzdania sa jej členstva v dozornom orgáne spoločnosti. „Napriek tomu, že došlo k pochybeniu, išlo o funkciu, za výkon ktorej pani Macháčkovej nebola poskytnutá žiadna forma finančnej odmeny a po zistení spomínanej nezrovnalosti sme v čo najkratšom čase vykonali nápravu,“ uzavrela.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM