Samospráva

Prievidzská radnica pripravuje projekt na zhodnocovanie odpadu za 2,4 milióna

Prievidzská radnica pripravuje projekt na zhodnocovanie biologicky rozložiteľného odpadu (BRO). Investíciu za asi 2,4 milióna eur bude financovať z Operačného programu Kvalita životného prostredia (OP KŽP).

Ilustračný obrázok k článku Prievidzská radnica pripravuje projekt na zhodnocovanie odpadu za 2,4 milióna
Zdroj: Dnes24.sk

Iinformove vedúci referátu pre projekty a investície Mestského úradu v Prievidzi Ivan Benca.

Hlavným cieľom projektu je zabezpečiť komplexne zber a zhodnocovanie biologicky rozložiteľného odpadu v meste. „Nakoľko v súčasnosti nie je zber a zhodnocovanie BRO v meste dostatočne zabezpečené a podmienky vytvorené na jeho zber, triedenie a následné zhodnocovanie neodpovedajú súčasným legislatívnym požiadavkám, pristupuje mesto k vybudovaniu nového zariadenia na zhodnocovanie BRO – kompostárne, zabezpečeniu nevyhnutne potrebných zariadení pre jeho prevádzku, ako i zberovej techniky a nádob na intenzifikáciu zberu a triedenia BRO v meste,“ uviedol Benca.

Predmetom projektu je podľa neho vybudovanie nového zariadenia na zhodnocovanie biologicky rozložiteľného odpadu formou aeróbnej fermentácie s kapacitou 4500 ton, v rámci projektu bude zabezpečené aj obstaranie a sprevádzkovanie technológie na aeróbnu fermentáciu, a to tri kompostovacie kontajnery a zariadenia nevyhnutné na prevádzku kompostárne ako drvič bioodpadu, prekopávač kompostu, preosievač, teleskopický nakladač. Radnica chce obstarať aj zberné nádoby na zber bioodpadu z rodinných domov mesta a zberové vozidlo s rotačným lisovaním a umývačkou nádob. Dodávateľa technológií už vyberá cez verejnú súťaž.

Na realizáciu investície schválilo samospráve Ministerstvo životného prostredia SR ako riadiaci orgán pre OP KŽP celkové oprávnené výdavky vo výške 2.452.802,40 eura a nenávratný finančný príspevok vo výške 2.330.162,28 eura. Spolufinancovanie mesta predstavuje 122.640,12 eura.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM