Samospráva

Poslanci schválili založenie neziskovky: Starať sa má o prírodné bohatstvo

Mesto Handlová založí neziskovú organizáciu, bude sa starať o lesy v majetku mesta. Aké majú plány?

Ilustračný obrázok k článku Poslanci schválili založenie neziskovky: Starať sa má o prírodné bohatstvo
Zdroj: TASR

Mesto Handlová založí neziskovú organizáciu Handlovské lesy. Tá sa bude starať o lesy, ktoré má mesto vo svojom vlastníctve. Porasty v piatom stupni ochrany prírody získala samospráva ešte vlani zámenou pozemkov so súkromnou firmou. Založenie organizácie schválili mestskí poslanci na svojom rokovaní vo štvrtok.

Záujem o eurofondy

„Vieme, že mesto získalo do svojho vlastníctva veľmi špecifický majetok, a to je lesný pozemok, les. O tento majetok sa musíme zo zákona starať. Avšak vzhľadom na to, že je to špecifický majetok, musíme na to vytvoriť špeciálny model, akým sa oň budeme starať. Prišli sme s tým, aby to na začiatku bola nezisková organizácia, ktorá dokáže získavať prostriedky oveľa ľahšie ako nejaká iná spoločnosť s ručením obmedzením alebo akciová spoločnosť," uviedol zástupca primátorky mesta Radoslav Iždinský.

Samospráva má podľa neho záujem získať financie i z fondov Európskej únie. „Máme veľké očakávania od nasledujúceho programového obdobia Európskej únie. Očakávame, že oblasti životného prostredia, ekológie, environmentálneho prostredia získajú prioritu a budú vyhlásené výzvy, ktoré nám pomôžu zveľadiť majetok,“ spresnil.

Ekologické a sociálne ciele

Za založením neziskovej organizácie sú ekologické a sociálne ciele, podotkol Iždinský. „Nemáme momentálne ambíciu zhodnocovať naše lesy, pretože je to 14,5 hektára lesa v piatom stupni ochrany. Tam ide skôr len o to, aby sme dokázali udržiavať a podporovať ochrannú, ekologickú funkciu lesa, prípadne sociálnu,“ vysvetlil zástupca. Nevylúčil, že ak mesto v budúcnosti získa do majetku ďalšie takéto pozemky, a lesy budú tvoriť významnú časť, potom môže zmeniť aj formu organizácie. „O hospodárstvo sa môže starať s. r. o. alebo akciovka, o lesy v piatom stupni ochrany naďalej nezisková organizácia,“ do­dal.

Mestskí poslanci zároveň schválili zloženie orgánov neziskovej organizácie, vklad mesta vo výške 500 eur i prvého riaditeľa neziskovej organizácie, ktorým bude Jozef Maďar. Post bude zastávať do výberového konania. Všetky funkcie v organizácii budú bezodplatné.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM