Rôzne

Politických sľubov už bolo dosť: Horná Nitra chce lepšie cesty!

Združenia miest a obcí hornej Nitry žiada vypracovať analýzu okamžitých riešení na cestách prvej triedy.

Ilustračný obrázok k článku Politických sľubov už bolo dosť: Horná Nitra chce lepšie cesty!
Zdroj: TASR/Martin Baumann , TASR/Henrich Mišovič

Primátori a starostovia hornej Nitry apelujú na vypracovanie analýzy možností okamžitej rekonštrukcie a modernizácie úsekov ciest prvej triedy v regióne. S požiadavkou na štúdiu sa obrátili na Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR v nadväznosti na stav prípravy rýchlostnej cesty R2. Informoval o tom hovorca mesta Prievidza Michal Ďureje.

Sľuby

„Z podkladov ministerstva, ako aj z následných diskusií je zrejmé, že napriek politickým deklaráciám v minulosti je realizovateľnosť zámeru výstavby rýchlostnej cesty R2, ktorá má spojiť hornú Nitru s diaľničnou sieťou, v krátkodobom a strednodobom horizonte veľmi obmedzená," skonštatoval Ďureje.

V pokročilejšom štádiu prípravy sú podľa neho len úseky R2 križovatka D1 – Trenčianska Turná, Trenčianska Turná – Mníchova Lehota a Mníchova Lehota – Ruskovce, pre ktoré sa v súčasnosti vypracováva dokumentácia na stavebné povolenie.

Pre úseky Pravotice – Dolné Vestenice a Dolné Vestenice – Nováky je v súčasnosti vydané len právoplatné územné rozhodnutie.

Viac správ zo Slovenska

Reakcia Macháčkovej

„Ministerstvo nás informovalo, že na základe záverov rokovaní k Akčnému plánu transformácie uhoľného regiónu horná Nitra bolo na úrovni MDV a za účasti poradného orgánu JASPERS odporučené na týchto úsekoch riešiť iba zvýšenie kapacity cesty I/9, a nie realizáciu rýchlostnej cesty. Uvedené závery vyplývali aj z dopravného modelu a výhľadových intenzít v týchto úsekoch," uviedla primátorka Prievidze Katarína Macháčková.

S ostatnými primátormi a starostami na Rade Združenia miest a obcí hornej Nitry (ZMO HN) sa na základe toho podľa nej rozhodli požiadať ministerstvo o spracovanie štúdie s návrhmi okamžitých možností rekonštrukcie a modernizácie tých úsekov ciest I/9 a I/64, ktorých stav v súčasnosti nezodpovedá ich významu. „Najmä čo sa týka kvality povrchu, ale aj parametrov cesty, ako sú šírkové usporiadanie a križovania s cestami nižších tried," konkretizovala Macháčková.

Cieľom podľa nej je, aby sa v krátkodobom horizonte zrealizovali také opatrenia na súčasných cestách prvej triedy, ktoré zvýšia kvalitu a bezpečnosť dopravného napojenia hornej Nitry na diaľničnú sieť.

Správy z hornej Nitry

Multimodálna štúdia

Primátorka listom požiadala ministra dopravy Andreja Doležala (nominant Sme rodina) o osobné stretnutie so zástupcami regiónu a o vykonanie krokov, ktoré budú smerovať k vypracovaniu navrhovanej štúdie.

„Štúdia, ktorú požaduje JASPERS, by mala byť multimodálna," reagoval hovorca Slovenskej správy ciest (SSC) Martin Guzi.

V rámci multimodality by podľa neho mali byť posúdené všetky módy dopravy, teda cestná, železničná, verejná. „Nad vypracovaním štúdie výhľadovo uvažuje Ministerstvo dopravy a výstavby SR," dodal.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Správy z Prievidze a okolia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM