Rôzne Správy

OBRAZOM: Farebná šeď vôbec nie je sivá. Zaspomínajte si na staré časy

Viete, ako vyzeral televízor, chladnička či práčka a hračky pre deti pred 40 rokmi? Nájdete ich na výstave v Slovenskom múzeu dizajnu.

Ilustračný obrázok k článku OBRAZOM: Farebná šeď vôbec nie je sivá. Zaspomínajte si na staré časy
Zdroj: Dnes24.sk

Prechádzku časmi, keď naše mamy a staré mamy boli ešte mladice a dedovia šviháci, prináša výstava Farebná šeď – Buntes Grau. Nájdete ju v príjemných podkrovných priestoroch Slovenského múzea dizajnu na Kollárovom námestí v Bratislave. Ak sa v rámci vianočných nákupov chystáte do hlavného mesta, prehliadku minulosťou si rozhodne nenechajte ujsť!

Kúsky, ktoré by ste chceli mať doma

Prechádzka rokmi šesťdesiatymi a sedemdesiatymi začína hračkami, ktorými si krátili chvíle deti socializmu. Medzi nimi vyniká dobre známa oranžová Tatrovka, ktorú vtedajším drobcom závideli všetci malí susedia. Zaujímavé sú aj módne kúsky, ktoré outfity dnešných čias do určitej miery znova napodobňujú.

Niektoré vystavené úžitkové predmety by ste ešte aj teraz našli v kuchynských linkách a komorách rodičov a starým mám. Pozrieť si môžete fény, vysávače, rádiá a rôzne bytové doplnky. Z nábytku mali pozoruhodný a nadčasový dizajn najmä stoličky.

Bez sifónu to nešlo

Prehliadka končí pri vzorovej zostave kuchyne a obývačky. Aj na dnešné časy vydarený dizajn má gramofónová reprosústava spojená s rádiom či voľne stojace lampy. Nechýba v nej televízor, v kuchyni zas celokovová fungujúca chladnička.

V polici nad pracovnou doskou nájdete aj typické obaly cukroviniek, kakaa a čaju. Pozriete si aj v tých časoch obľúbenú sifónovú fľašu či mlynček na kávu, ktorý si nemohla dovoliť každá domácnosť.

V socialistickej kuchyni sa môžete zahrať s písmenkovou polievkou alebo spúšťať dobové zvukové stopy.

Výstava je zostavená zo zbierok Slovenského múzea dizajnu v spolupráci s inštitúciami z Nemecka. Môžete tak porovnať výrobky z oboch krajín východného bloku, ktoré definovali životný štýl 60. a 70. rokov dvadsiateho storočia.

Výstavu, ktorá potrvá do konca februára 2017, si môžete pozrieť od utorka do nedele, každý deň od 13:00 do 18:00 hod.

Farebná šeď – Buntes Grau
25
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM