Rastislav Búgel Rôzne

Obľúbený sviatok sv. Mikuláša: Kde sú jeho korene?

Oči miliónov detí sa každoročne 6.decembra rozžiaria radosťou a prekvapením. Sviatok sv. Mikuláša patrí medzi najobľúbenejšie sviatky vôbec. Viete kto to bol sv. Mikuláš a ako vznikla tradícia obdarúvania počas tohto dňa?

Ilustračný obrázok k článku Obľúbený sviatok sv. Mikuláša: Kde sú jeho korene?
Zdroj: Dnes24.sk

Osoba sv. Mikuláša je populárna po celom svete. Najväčšiu úctu k tomuto svätcovi doteraz prechovávajú na Východe, najmä v Rusku. O jeho skutočnom živote sa vie len veľmi málo. Narodil sa pravdepodobne okolo roku 270 v Patare. Jednou z mála overených informácií je fakt, že sv. Mikuláš bol v 4. storočí biskupom v meste Mir (Malá Ázia).

Tajomný biskup pomáhal

Neskôr sa správy o osobe sv. Mikuláša rozdeľujú a pripomínajú svojou podstatou skôr legendy. Obrovská skromnosť a dobrota preslávili tohto biskupa po celom svete. Nikdy nedal ľuďom, ktorým pomohol žiadnu šancu, aby sa mu mohli aspoň poďakovať. Nikdy ho nikto pri pomoci ľuďom nevidel, vždy sa vytratil.

Daroval peniaze na veno

Najznámejší príbeh o sv. Mikulášovi pozná snáď každý. Mikulášovi životopisci zaznamenali jednu noc, počas ktorej nepozorovane podaroval trom chudobným dievčatám peniaze na veno. Táto povesť sa stala podkladom na vytvorenie zvyku, ktorý milujú milióny detí.

Výnimočný človek

Väčšina prameňov sa zhoduje aj v mieste smrti tohto svätca. Zomrel v Likijskej Mire a neskôr nad jeho hrobom postavili chrám a zasvätili mu zvláštny sviatok. Aj keď sa väčšina informácií o svätom Mikulášovi podobá na legendy, jedno je isté, vo svojej podstate muselo ísť o výnimočného človeka.

Ako slávite sviatok sv. Mikuláša vy? Podeľte sa s nami v komentároch pod článkom!

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM