Rôzne

Obľúbená atrakcia je späť: Bojnice sú hneď pestrofarebnejšie

V bojnickej zoo opätovne otvorili motýliu záhradu, v ktorej návštevníci uvidia desiatky druhov.

Ilustračný obrázok k článku Obľúbená atrakcia je späť: Bojnice sú hneď pestrofarebnejšie
Zdroj: TASR

Návštevníci Národnej zoologickej záhrady v Bojniciach si opäť môžu v jej areáli prezrieť desiatky druhov motýľov. Motýliu záhradu tam otvorili v týchto dňoch, prístupná bude počas celého leta. „Motýle pochádzajú z celého sveta, ide teda o rôzne tropické druhy. Najznámejším a najobľúbenejším u návštevníkov býva morfo cisársky. Ďalej sú tu rôzne druhy vidlochvostov, či už z Afriky, Ázie alebo Južnej Ameriky,“ načrtla kurátorka záhrady a vivária bojnickej zoo Agnesa Cachovanová.

Dokážu sa i rozmnožiť

Veľmi zaujímavým druhom motýľa je podľa nej listovec slnečný, ktorý pochádza z juhovýchodnej Ázie. „Tento motýľ dokáže napodobniť suchý list, mnohokrát si ho tak návštevníci ani nevšimnú,“ podotkla.

Mnohé druhy motýľov sa v záhrade dokážu i rozmnožiť, návštevníci tak majú možnosť vidieť celé štádium ich vývoja. „Podmienkou na to, aby sme ich dokázali rozmnožiť, je prítomnosť rastlín, ktorými sa živia húsenice daných motýľov. Typickým príkladom je babôčka smradľavá, jej húsenice sa živia rastlinou nazývanou asklepias. Okále sa nám rozmnožujú na banánovníkoch a počas sezóny je možnosť vidieť vajíčka a húsenice tohto motýľa priamo na banánovníkoch. Ďalšími druhmi sú vidlochvosty, ktoré sa živia citrusmi a dokážeme ich tu rozmnožiť aj v niekoľko desiatok až stoviek húseníc,“ priblížila Cachovanová.

Otvorená expozícia

Motýlia záhrada je skleník, do ktorého návštevníci môžu vstúpiť, a tak priamo pozorovať motýle. „Je to otvorená expozícia, kde sa nachádza množstvo živných rastlín alebo rastlín, z ktorých motýle pijú nektár. Nachádzajú sa tu kŕmidlá, kde motýle prikrmujeme nahnitým ovocím,“ spomenula Cachovanová.

Kukly motýľov objednáva zoo každý týždeň z farmy v Anglicku. „Všetky tieto kukly je potrebné umiestniť do liahne, kde je nastavená určitá vlhkosť a teplota, optimálna na liahnutie. Po vyliahnutí potrebuje motýľ usušiť krídla a hneď ako je pripravený na lietanie, vypustíme ho do expozície,“ dodala kurátorka.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Takto to vyzerá.

V Bojniciach predstavujú desiatky druhov exotických motýľov
10
Galéria
Zdroj: TASR

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM