Martin Valenta Rôzne

Nové detské leporelá od prievidzských rodákov Daniela Heviera a Imra Vysočana sú na svete

Na veľtrhu Bibliotéka -Pedagogika 2010 v Inchebe v Bratislave v hale D, v stánku č. 207 Vydavateľstvo Perfekt Bratislava ako horúcu novinku prezentuje dve detské leporelá.

Pre nás Prievidžanov a priateľov Prievidze sú tieto diela výnimočné. Detské leporelá obsahujú neamerikanizované ilustrácie 53-ročné kresby prievidzského rodáka, akademického maliara a vysokoškolského pedagóga Imra Vysočana(1924–1994), a texty, ktoré pre detské leporelá spracoval ďalší rodák z Prievidze, famózny spisovateľ Daniel Hevier.

Kresby boli vytvorené v roku 1957 a boli použité na spracovanie a vydanie detských diafilmov k ľudovým rozprávkam a tieto sa ako učebné pomôcky roky používali v materských školách na celom Slovensku. Vlani na jeseň pri príležitosti jubilejnej výstavy majstra VYSOČANA boli obrázky po vyše polstoročí vystavené. Kresby sú krásne, nadčasové,milo realistické a verejnosťou boli nadšene prijaté.

Na podnet pracovníkov SNG ( p. Zora Ondrejčeková, prom. hist.) a RKC ( p. Mgr. Amália Lomnická) boli kresby ponúknuté ako ilustrácie pre detskú literatúru. Tento zámer sa podarilo uskutočniť v krátkej dobe za mimoriadnej pomoci p. Daniela Heviera a p. šéfredaktorky Vydavateľstva Perfekt, a.s. Bratislava p. PhDr. Magdalény Fazekašovej.

Leporelá sú : Svrček huslista a Mechúrik na cestách.

Svrček huslista

Nezabudnuteľný príbeh o svrčkovi, ktorý celé dni vyhráva v lese zvieratkám na husliach opäť ožíva na stránkach detského leporela. Rozžiari tváričky nielen malých ratolestí, ale zároveň poteší všetkých, ktorí si túto milú rozprávku s ilustráciami od akademického maliara Imricha Vysočana pamätajú ešte zo svojho detstva. Navyše, túto roztomilú rozprávočku prebásnil uznávaný slovenský autor kníh pre deti Daniel Hevier, vďaka čomu sa toto leporelo radí medzi skutočné vzácnosti v súčasnej detskej tvorbe.

Mechúrik na cestách

Vydavateľstvo Perfekt vám prináša krásne leporelo pre najmenších o Mechúrikovi, ktorý sa vybral do sveta. Na svojich cestách stretáva množstvo kamarátov i zlých zbojníkov. Podarí sa mu ich odplašiť? Nádherné ilustrácie akademického maliara Imricha Vysočana a texty od známeho slovenského spisovateľa Daniela Heviera zaiste očaria všetky detičky.

Priložené fotografie sú originálne podklady použité pre leporelá a autoportrét majstra Vysočana z roku 1957 – kedy boli kresby nakreslené.

leporela vysocan hevier
9
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM