Jaroslav Dodok Od Vás

Nevšedný fenomén: Slovenské deti sa vykašľali na facebook!

Od pondelka až do 3. júna viac ako 6 000 detí a dospelých trávi svoj voľný čas hrami, športom, tvorivosťou a budovaním vzájomných vzťahov v rámci 12. ročníka kampane Vypni telku, zapni seba!

Cieľom podujatia, do ktorého sa tento rok zapojili aj deti v Litve, je obmedziť sledovanie televízie, hranie počítačových hier a zábavu na internete.

Vzdialiť sa od počítača, či televízie?[/si­ze][/color]

„Deti si svoj záväzok obmedziť čas pred obrazovkou pripomínajú nosením farebných nepremokavých náramkov. Pomocou nich môžu pozvať k účasti v kampani aj svojich spolužiakov“, povedal Juraj Králik, šéf Hnutia kresťanských spoločenstiev detí (eRko). To má u nás akciu pod palcom.

Vypni facebook, napíš list![/size][/co­lor]

Dvanásty ročník sprevádzajú dve sprievodné akcie. Výzvou Obujme sa do života motivujú organizátori miestnych dobrovoľníkov, aby na námestí vytvorili a odfotili čo najdlhšiu reťaz ľudí, ktorí sympatizujú s myšlienkou kampane.

[blockquote]Druhou akciou je podnet pre deti zo Slovenska a Litvy, aby si dopisovali prostredníctvom klasických papierových listov. Záujem o dopisovanie pod heslom Vypni facebook, napíš list, odpoveď ti musí prísť prejavilo zatiaľ 60 detí zo Slovenska, ktoré čakajú na adresy detí z litovskej organizácie Ateitis. V Litve nesie kampaň inšpirovaná Vypni telkou, zapni seba! názov Išjunk kompa, isijunk save!.[/blockquote]

Nezabúdať na naše vzťahy[/size][/co­lor]

Dobrovoľníci pripravili po výzve eRka pre deti hry, výlety, súťaže, tvorivé workshopy, zábavné či tematické popoludnia.** „Nejde o žiadnu vojnu voči médiám. Je to čas poriadne sa obuť do života. Venovať sa tomu, čo je pre život skutočne dôležité – naše vzťahy, to, aby sme sa rozvíjali, aby sme zapli seba. Máme s tým dobrú skúsenosť. Deti to baví a oceňujú to aj rodiny,"** hovorí predseda eRka J. Králik.

V roku 2012 sa do kampane oproti minulému roku zaregistroval dvojnásobný počet účastníkov. Približne 800 dobrovoľníkov chystá program pre viac ako 5.000 detí zo 120 obcí. Medzi zapojenými sú zväčša členovia eRka, no pridalo sa aj 14 škôl. Okrem metodických materiálov pre „stretká“ a tvorivé popoludnia pripravilo eRko aj osobitné námety na prežívanie voľného času v rodine.

student24/tasr foto: student24

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM