Rôzne

Nedožery-Brezany, Lazany a Poruba s novou kanalizáciou: Koľko miliónov to stálo?

V aglomerácii Nedožery-Brezany odovzdali do užívania kanalizáciu, ktorý má dĺžku takmer 27 kilometrov.

Ilustračný obrázok k článku Nedožery-Brezany, Lazany a Poruba s novou kanalizáciou: Koľko miliónov to stálo?
Zdroj: TASR

Kanalizačnú sieť s dĺžkou takmer 27 kilometrov odovzdali do užívania v tomto období v Nedožeroch-Brezanoch, Lazanoch a Porube v okrese Prievidza. Zabezpečí odvádzanie a čistenie komunálnych vôd pre takmer 4 500 obyvateľov aglomerácie. Projekt spolufinancovala Stredoslovenská vodárenská spoločnosť z fondov Európskej únie a dotácie od Ministerstva životného prostredia SR.

Podmienky v regióne

Projekt kanalizácie využil špecifické podmienky terénu v regióne. „Pretože terén sa v oblasti prirodzene zvažuje od Poruby po Nedožery-Brezany, odvádza splaškové vody gravitačné potrubie z Poruby do Lazian, z Lazian do Nedožier-Brezian a odtiaľ spoločným existujúcim potrubím do čistiarne odpadových vôd v Prievidzi," informovala ďalej Simona Tančáková, hovorkyňa spoločnosti Eurovia SK.

Absencia funkčnej kanalizácie podľa nej ohrozovala stav povrchových i podzemných vôd a zhoršovala tak životné podmienky obyvateľov obcí. Zabezpečenie odvádzania a následného čistenia komunálnych vôd tak vyrieši hlavný environmentálny problém v tejto oblasti.

Správy z hornej Nitry

Náklady

Obce sú charakteristické tým, že sa na ich území nenachádzajú zelené pásy pri komunikáciách, preto je nová kanalizácia uložená v prevažnej miere v komunikáciách. Súčasťou stavebných prác bolo aj dopravné značenie a osadenie pamätných tabúľ.

Stavbu kanalizácie začalo realizovať v decembri 2017 konzorcium firiem Eurovia SK, TEAM, OHL ŽS a TMG pod vedením spoločnosti Eurovia SK. Náklady na vybudovanie dosiahli 12,6 milióna eur.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Správy z Prievidze a okolia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM