Rôzne

Na svete ich veľa niet: Bojnická ZOO získala vzácny pár

Bojnická zoo má novú atrakciu. Začala chovať pár jedného z dvoch jedovatých jašterov sveta. Na Slovensku sú iba tu.

Ilustračný obrázok k článku Na svete ich veľa niet: Bojnická ZOO získala vzácny pár
Zdroj: TASR/Alexandra Moštková

Národná zoologická záhrada Bojnice získala do chovu pár jedného z dvoch jedovatých jašterov sveta. Samca a samicu kôrnatca jedovatého môžu od októbra vidieť návštevníci v budove vivária, informoval hovorca zoo Jaroslav Slašťan.

Jediná na Slovensku

„Bojnická zoo je jediná na Slovensku, ktorá tento druh chová. V susednej Českej republike sa ich chovu už viac ako dve desaťročia venuje zoo Jihlava,“ uviedol Slašťan.

Kôrnatce majú silné čeľuste, ktorými sa zahryznú do koristi a pevne ju zvierajú tak, aby sa vďaka ryhám na zuboch do jej tela dostalo čo najviac jedu. „Uhryznutie spôsobuje extrémnu bolesť a pocit pálenia, ktoré môžu trvať hodiny. Sú známe aj úmrtia človeka po uhryznutí kôrnatcom, ale takýchto prípadov veľa nie je,“ priblížil hovorca.

Potenciál jedu

Už pred viac ako 30 rokmi vedci podľa neho objavili potenciál jedu kôrnatca jedovatého, ktorý má využitie pri liečbe diabetes mellitus, cukrovky 2. typu. „Prelomový objav zistil, že exendín-4, ktorý obsahujú sliny kôrovca, je v mnohom podobný ľudskému receptoru GLP-1, ktorý zvyšuje produkciu inzulínu v pankrease. Objav exendínu-4 v slinách kôrovca viedol k vývoju nového lieku s názvom Exenatid, ktorý pomáha pacientom s týmto ochorením,“ ozrejmil.

Kôrnatec jedovatý sa vyskytuje na severozápade Mexika v nižších horských svahoch a priľahlých pláňach a na juhozápade Spojených štátov amerických. Ohrozuje ho strata biotopov v dôsledku urbanizácie a rozvoja poľnohospodárstva, ale tiež záujem komerčných a súkromných zberateľov. V ľudskej opatere sa dožíva viac ako 20 rokov a je zaradený v prílohe II dohovoru CITES.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM