Martin Valenta Rôzne

Na námestí sa pochodovalo proti HIV

Na svete žije momentálne viac ako 33 miliónov ľudí nakazených touto nebezpečnou infekciou. Od roku 1981 až doteraz ich zomrelo ďalších 33 miliónov. Hoci je už dnes infekcia HIV liečiteľná, ešte stále nie je vyliečiteľná a treba sa pred ňou zodpovedne

Dňa 3.12. 2010 sa na námestí Slobody v Prievidzi pod záštitou mládeže Červeného kríža konalo každoročné podujatie Sviečkový pochod proti HIV.

Aj z týchto príčin bol svetovou zdravotníckou organizáciou 1. december zvolený za Medzinárodný deň boja proti vírusu HIV.

V mestách i dedinách, tu i tam po všetkých kontinentoch sa konajú kampane zamerané na osvetu najmä rizikových častí populácie. Žiaľ, tento nebezpečný vírus si nevyberá, často postihne tých, ktorí ešte iba v zápale tvorivých síl pokúšajú sa nájsť svoje miesto v spoločnosti.

Iste, za posledné desaťročia urobila medicína v liečbe tejto zákernej choroby ohromné kroky vpred, avšak stále pre mnohých pacientov znamená diagnóza -HIV pozitívny- rozsudok smrti. Azda najlepšia rada znie – nenakaziť sa. Na to však treba mať aspoň základné vedomosti, ktoré sa žiaľ často nedostanú zainteresovaným vôbec, alebo až keď je neskoro.

A práve preto sa Mládež prievidzkého Červeného kríža rozhodla spojiť vyjadrenie sústrasti a spoluúčasti všetkým nakazeným s informovaním širokej verejnosti o rizikách prenosu tohto moru 21 storočia.

Po vykonaní sviečkového pochodu po námestí, ktorý vyvrcholil poukladaním horiacich sviečok do typického tvaru -stužky-, ktorá sa vo svojej červenej farbe stala symbolom boja proti tomuto ochoreniu, boli okoloidúcim rozdávané informačné materiály týkajúce sa tejto problematiky spolu s prezervatívmi, ktorých ochranný efekt proti vírusu HIV je neoceniteľný.

Organizátori vyjadrili spokojnosť nad účelmi, ktoré splnila táto kampaň a všetci zúčastnení sa rozišli do svojich domovov s pocitom, že aj vďaka nim je svet o kúsok lepší.

Michal Sabela

pochod hiv 3.12.2010
9
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM