Aktualizované Kultúra

Leto v Bojniciach spríjemní nová výstava: Predstavuje stroje Leonarda da Vinciho

Slovenské národné múzeum - Múzeum Bojnice pripravilo pre návštevníkov počas letnej sezóny aj interaktívnu výstavu.

Ilustračný obrázok k článku Leto v Bojniciach spríjemní nová výstava: Predstavuje stroje Leonarda da Vinciho
Zdroj: TASR

Legendárne stroje talianskeho renesančného maliara, architekta a vynálezcu Leonarda da Vinciho si môže verejnosť pozrieť v priestoroch bývalej Zámockej reštaurácie v Bojniciach. Výstavu viac ako 50 modelov pripravilo počas letnej turistickej sezóny Slovenské národné múzeum (SNM) – Múzeum Bojnice a potrvá do polovice septembra.

Bez klinca

Autorom replík najväčších technických vynálezov a strojov renesančného majstra je Miroslav Mužík z Českej republiky. Pri tvorbe drevených mechanizmov podľa svojich slov nepoužil jediný klinec. „Leonardo da Vinci ma zaujímal už od malička, preto som sa tým začal zaoberať. S prvými strojmi som začal pred siedmimi rokmi. Sústredil som sa z tvorby len čiste na stroje, mechanika ma zaujímala, keďže som strojár," povedal Mužík.

Da Vinciho stroje nezostali len na papieri, ale ich v minulosti aj zostrojili. „Približne osem až desať percent z nich v 15. storočí aj postavili, ale postupom stáročí sa stroje zdokonaľovali, ľudia vymysleli nový pohyb, zrealizovali ich tak určite viac. V 15. storočí to však bol len zlomok," priblížil Mužík. Da Vinci zostrojil i bojové stroje, či však boli použité priamo v boji, sa autor ich replík nikde nedočítal.

Správy z Bojníc a okolia

Chyby Da Vinciho

Vynálezca sa však podľa neho pri tvorbe strojov dopustil i chýb. „Prvou bolo, že nedomaľoval pohyb, ako by mal fungovať. Druhou bolo, že na stroj úplne zabudol a prešiel na úplne niečo iné, napríklad na obraz alebo iný stroj. Tretia chyba bola zásadná, robil zámerné chyby, aby nikto jeho stroje nemohol okopírovať, chránil svoje know-how," dodal tvorca.

Súčasťou vystavených exponátov je aj maketa Leonardovho leva, ktorá vďaka súkoliam demonštruje pohyb nôh. Návštevníci si môžu pozrieť aj predchodcu vrtuľníka, najrôznejšie kladkostroje, maketu vodného tanku či da Vinciho bicykel.

„Da Vinci je nadčasový človek, čo sa týka kultúry umenia, tiež vynálezov, čo nám k Bojnickému zámku ako národnej kultúrnej pamiatke pasovalo," zdôvodnil konanie výstavy vedúci oddelenia múzejnej komunikácie, marketingu a služieb návštevníkom SNM – Múzea Bojnice Martin Huk.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Správy z hornej Nitry

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM