Rôzne

Kosenie v Handlovej odštartovalo: O ktoré miesto sa budú starať najviac?

Niektoré handlovské plochy zostanú nepokosené, keďže tým chcú podporí biodiverzitu.

Ilustračný obrázok k článku Kosenie v Handlovej odštartovalo: O ktoré miesto sa budú starať najviac?
8
Galéria
Zdroj: TASR

Mestská spoločnosť Hater – Handlová začala v týchto dňoch s kosením verejných plôch v Handlovej. Niektoré časti verejnej zelene pracovníci vynechajú, podporia tým tak ochranu biodiverzity a prispejú k zmierneniu dosahov klímy. Informovala o tom hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.

Tri etapy

Kosbu rozdelili v meste na tri etapy. „Prvá by mala byť ukončená do polovice júna, druhá sa začne od druhej polovice júna do začiatku augusta a tretia bude od konca augusta do začiatku októbra," uviedla Paulínyová.

Handpark kosili pracovníci ako prvý a budú ho kosiť viackrát, ostatné časti mesta sa budú kosiť trikrát. „Niektoré vybrané plochy pracovníci vynechajú. Nekosením sa mestskej zeleni vrátia jej prirodzené vodozádržné a protiprachové vlastnosti, ako i schopnosť znižovať okolitú teplotu. Takéto kusy nepokosenej plochy sa budú kosiť striedavo, vždy, keď dorastú do určitej výšky," ozrejmila hovorkyňa mesta.

Správy z Handlovej a okolia

Reprodukcia

Neskoré kosenie a spontánny rast rastlín či kvetov podľa nej umožňuje reprodukciu a diverzifikáciu rastlinných druhov, v ktorých sa môže ukrývať živá fauna a hmyz. „Plochy ostanú oživené kvetmi, pôvodnými lúčnymi druhmi a medonosné rastliny prilákajú včely. Namiesto vysádzania zmesí lúčnych kvetov na ohraničenej ploche teda Hater ponechá na vybraných miestach prirodzený trávnatý porast," dodala Paulínyová.

Kosbu pracovníci vykonávajú vždy v závislosti od poveternostných podmienok. V prípade daždivého počasia je tak možný posun termínov.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Správy z hornej Nitry

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM