Rôzne Video

Kolaps šoféra ich naštartoval: Autobusy na hornej Nitre s defibrilátormi, VIDEO

Modré autobusy prímestskej dopravy na hornej Nitre vybavili defibrilátormi. Zatiaľ sú rozdelené takto.

Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Automatické externé defibrilátory (AED), ktoré pribudli v autobusoch prímestskej dopravy na hornej Nitre, budú môcť využívať v prípade potreby i okoloidúci záchranári. Vodiči majú k dispozícii päť takýchto prístrojov, tri sú v okrese Prievidza a po jednom v okresoch Partizánske a Bánovce nad Bebravou.

Nedokázali pomôcť

„Žiaľ, v minulosti sme mali prípad, keď nám vodič priamo pri vydávaní cestovných lístkov v autobuse skolaboval a nestihli sme mu pomôcť. To bol aj moment, prečo sme začali s projektom defibrilátorov," spomenul pri odovzdaní defibrilátorov generálny riaditeľ SAD Prievidza Michal Danko.

Prístrojmi by chcela spoločnosť vybaviť i ďalšie svoje autobusy. „Určite to má zmysel, záleží to na finančných možnostiach, ale vidím v tom budúcnosť," podotkol.

Viac správ zo Slovenska

Majú pribúdať

Defibrilátory budú k dispozícii na viacerých linkách, spoločnosť ich ešte koncom minulého roka zakúpila z ekonomicky oprávnených nákladov Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) ako objednávateľa výkonov vo verejnom záujme.

„Myslím, že je to veľmi dôležité, aby boli autobusy prímestskej dopravy vybavené AED, lebo aj v minulosti sa stávali rôzne prípady, keď boli potrebné. Je ich zatiaľ päť a každý rok by mali ďalšie v prímestskej doprave pribúdať," priblížil predseda TSK Jaroslav Baška.

Správy z hornej Nitry

Najviac na Slovensku

Ján Vido z Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR priblížil, že OS ZZS v súčasnosti registruje viac ako 1900 defibrilá­torov, v Trenčianskom kraji sa ich nachádza viac ako 300, čo je najviac v rámci krajov na Slovensku.

„V prípade, že dôjde k náhlemu zastaveniu krvného obehu, operátor tiesňovej linky 155 túto situáciu vyhodnotí a vyhľadá najbližší dostupný defibrilátor. Čo sa týka autobusov alebo iných mobilných prístrojov, tam cielene zisťuje prítomnosť AED a naviguje volajúceho k jeho použitiu," ozrejmil Vido.

TSK zakúpila AED aj pre dobrovoľné hasičské zbory (DHZ) v kraji, k dispozícii ich má viac ako 40 DHZ. Prístrojmi vybavila krajská samospráva i prvú polovicu zariadení sociálnych služieb v kraji a pokračovať chce i v ďalších zariadeniach a školách, dodal Baška.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Takto to vyzeralo na ich prezentácii.

FOTO: Autobusy prímestskej dopravy na hornej Nitre vybavili defibrilátormi
5
Galéria
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM