Rôzne

Kaštieľ v Brodzanoch dostane nový vzhľad: Riešia aj viaceré problémy

S prácami sa začalo. Brodziansky kaštieľ, v ktorom sídli Slovanské múzeum A. S. Puškina, dostane novú fasádu.

Ilustračný obrázok k článku Kaštieľ v Brodzanoch dostane nový vzhľad: Riešia aj viaceré problémy
Zdroj: TASR/Daniel Veselský

Sanáciou základov a obvodového muriva sleduje Slovenská národná knižnica (SNK), ktorá má kaštieľ v okrese Partizánske v správe, odstránenie vlhkosti na vonkajších i vnútorných stenách budovy. Informovala o tom hovorkyňa SNK Katarína Štefanides-Mažáriová.

Presun kvôli pandémii

„Financie sme na to mali vyčlenené už v minuloročnom rozpočte, avšak z dôvodu vzniku pandémie ochorenia COVID-19 sme akciu presunuli na tento rok. Verím, že sa práce podarí zrealizovať tak, aby sa obmedzenia dotkli čo najmenšieho počtu návštevníkov," uviedla generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová.

V druhom polroku plánuje SNK podľa nej opraviť strechu a položiť novú strešnú krytinu aj na Friesenhofovej knižnici. „To však nijako neovplyvní plánované podujatia ani návštevu múzea,“ podotkla.

Neodborné ošetrenie

Sanácia základov a obvodového muriva je nevyhnutná pre dlhodobé vlhnutie konštrukcie a bude sa robiť až do výšky štyroch metrov od úrovne terénu. „Neodborné ošetrenie múrov v 80. rokoch minulého storočia, keď kaštieľ prešiel poslednou výraznou rekonštrukciou, spôsobilo vzlínanie vlhkosti a následnú degradáciu omietok zasolením,“ spomenula Štefanides-Mažáriová.

Viac správ zo Slovenska

Problém podľa nej znásobovali aj dobudované toalety v suteréne objektu a záhradná terasa, ktoré so súhlasom Krajského pamiatkového úradu Trenčín zbúrajú a odstránia. Nové toalety, aj pre imobilných návštevníkov, SNK vybudovalo v roku 2019.

Náklady

„Práce sa začali koncom apríla, keď v okolí budovy múzea pribudlo lešenie a začalo sa s osekávaním vnútorných a vonkajších omietok. Pozdĺž základov sa následne osadí drenážny systém, ktorý bude odvádzať vlhkosť, súbežne budú realizované aj reštaurátorské práce, a to najmä na kamenných portáloch v interiéri a v strielňach,“ priblížila Štefanides-Mažáriová. Po dôkladnom preschnutí sa podľa nej objekt zakonzervuje fasádou, ktorú zavŕši nový farebný náter celej budovy.

„Rekonštrukcia v hodnote približne 170 000 eur by mala byť hotová do konca novembra tohto roka," dodala. O tom, či si rekonštrukcia vyžiada dočasné uzatvorenie múzea, rozhodne SNK v najbližších týždňoch.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Správy z hornej Nitry

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM