Kultúra

Folklórny poklad z Lazian: Ponúka vianočné piesne i ľudové melódie

Na svete je nové CD s ľudovými i vianočnými piesňami. Vydal ho folklórny súbor Sielnica z Lazian pri Prievidzi.

Ilustračný obrázok k článku Folklórny poklad z Lazian: Ponúka vianočné piesne i ľudové melódie
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Folklórny súbor Sielnica z Lazian pri Prievidzi vydal svoje prvé 2CD. Poslucháči na ňom nájdu vianočné piesne od hudobného skladateľa Jozefa Halma i ľudové melódie v podaní dospelých i detských členov súboru. Vznik CD podporili sponzori a do života ho slávnostne uviedli pred Zvonárike domom.

Radostná zvesť

Prvé CD obsahuje Radostnú zvesť. „Keď sme sa rozhodli pre túto verziu, zavolala som pánovi Halmovi do Berlína a opýtala som sa, či môžeme dať na CD jeho piesne. Bol veľmi poctený, poslal nám krásny list a opýtal sa ma: To nič lepšie nemáte? Nám sa však páčia práve jeho piesne, lebo ich ľudia toľko nepoznajú,“ uviedla vedúca súboru Adela Bolfíková.

Folkloristi podľa nej mali možnosť Radostnú zvesť pred dvoma rokmi spievať vo všetkých okolitých kostoloch a ľuďom sa to veľmi páčilo.

Vianočné piesne

„Vianočné piesne napísal Halmo v zahraničí, vznikli ešte v čase neslobody, keď emigroval do Nemecka. Cítiť to i v textoch a najmä v záverečnej piesni, v ktorej spomína, že Ježišov trón je trápený, väznený a opustený. Veľmi citlivo tak reagoval na tieto veci,“ priblížil folklorista Stanislav Petic.

Na druhé CD vybrali folkloristi svoje najobľúbenejšie slovenské ľudové piesne. „Veríme, že sa dostanú medzi ľudí a že raz, keď sa stretneme na nejakom podujatí, nebudeme spievať len my, ale budú spievať ľudia s nami. To bolo i naším cieľom, podporiť slovenskú pieseň, aby si začali ľudia spievať i doma,“ skonštatovala Bolfíková.

Posolstvo

CD uviedli do života dvaja mladí slovenskí herci Juraj Bača a Dominika Richterová, ktorá v Sielnici i pôsobila. „CD by som poprial veľa poslucháčov, lebo keď ich bude mať veľa, znamená to, že posolstvo nielen Sielnice, ale nášho kultúrneho dedičstva pôjde ďalej z generácie na generáciu a nevymrie. Hlavne v tejto dobe, keď sa rôzne prekrúcajú hodnoty a keď sa slovo kultúra dostáva do popredia a ukazuje sa, akú veľkú funkciu má,“ ozrejmil Bača.

Kultúra podľa neho nie sú len herci a herečky, je to kroj, ktorý mal oblečený, piesne, ktoré si spievali naši starí rodičia, keď im bolo ťažko či na svadbách. „To všetko je kultúra a je súčasťou nášho kultúrneho dedičstva, našich koreňov. Hovorí sa, že aj ten najkrajší strom, ktorý má najkrajšiu korunu a veľa kvetov, padne, keď nemá pevné korene. Preto je dôležité sa k tým koreňom vracať a chrániť ich, lebo nápor vetra bude už len silnejší,“ dodal.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Správy z hornej Nitry

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM