Radoslav Svitok Rôzne

Exekútor zablokoval účty Fondu národného majetku

Fond národného majetku SR (FNM) má zablokované účty. Ako informoval denník SME, exekútor zablokoval fondu účty v Štátnej pokladnici pre prehraný súdny spor s firmou Vansa, ktorý viedol k exekúcii milióna eur.

FNM považuje spor s firmou Vansa za vykonštruovaný a rozsudok za nespravodlivý a nezákonný. Fond žiadal Generálnu prokuratúru o podanie mimoriadneho dovolania. Tá to však odmietla, nevidela na to dôvod.

Fond národného majetku podľa denníka SME podozrieva prokuratúru a exekútora z “organizovania krokov smerujúcich k poškodeniu FNM ako inštitúcie konajúcej vo verejnom záujme a získaniu nemalej finančnej sumy v prospech schránkovej firmy“. Podľa fondu totiž zamietavé rozhodnutie prokuratúry prišlo v rovnaký deň ako oznámenie od exekútora o začatí exekúcie.

“Exekútor musel v dostatočnom časovom predstihu vedieť o rozhodnutí Generálnej prokuratúry a vykonal všetky potrebné kroky smerujúce k zablokovaniu účtov ešte skôr, ako FNM dostal samotné rozhodnutie prokuratúry,“ povedal pre SME riaditeľ kancelárie predsedníčky výkonného výboru FNM Miloslav Homola. Generálna odmieta koordinovanie svojich krokov s exekútorom.

Kto je reálnym majiteľom Vansy, nie je možné zistiť, pretože s firmou sa nedá spojiť. Starý spor považuje FNM za vykonštruovaný a rozsudok za nespravodlivý a nezákonný. Prokuratúra odmietla dovolanie podať, vraj na to nie je dôvod, píše denník SME.

Činnosť fondu by nemala byť ohrozená. “Prijímame opatrenia, aby bola činnosť FNM čo najmenej paralyzovaná,“ povedal Homola. FNM podľa neho urobil maximum, “aby nemusel platiť za vymyslené súdne spory“.

Spor so spoločnosťou Vansa vznikol v roku 1995. Spoločnosť Promet zažalovala Investičnú a rozvojovú banku za to, že si jej dlh stiahla z účtu, ktorý na to nebol určený. Firma tvrdila, že jej na základe toho ušiel zisk, pretože peniaze chcela použiť na obchodovanie. Práve ušlý zisk sa firma, ktorej pohľadávku neskôr kúpila Vansa, snažila na súde preukázať.

autor: webnoviny.sk foto: ilustračné

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM