Daniel Palacka Kultúra

Dychvyrážajúca výstava mučiacich nástrojov: Priznali by ste všetko, aj keby ste boli nevinní!

Nový projekt Bojnického zámku prináša dychberúci pohľad na útrpné právo a inkvizičné praktiky. Príďte si pozrieť ako sa kedysi mocní snažili získať doznanie, častokrát aj nevinných ľudí.

Ilustračný obrázok k článku Dychvyrážajúca výstava mučiacich nástrojov: Priznali by ste všetko, aj keby ste boli nevinní!
Zdroj: TASR

Nevšedná expozícia mučiacich nástrojov používaných inkvizíciou a hrdelnými súdmi po celej Európe prináša množstvo raritných exponátov z rôznych kútov sveta. „Viac ako 200 kusov dokonalých replík i pôvodných strojov, nástrojov, zariadení a pomôcok z rôznych historických období prenesie návštevníkov expozície do obdobia vymáhaných priznaní viny, prenasledovania, tortúry a mučenia,“ uviedla Petra Gordíková zo SNM – Bojnice.

Španielske čižmy, pranier, vidličku kacírov i Zúriaceho býka, ktorého prvou obeťou sa stal jeho vlastný vynálezca, si môžu návštevníci prezrieť od 5. decembra 2014 vo výstavných priestoroch západného krídla Bojnického zámku počas otváracích hodín múzea. „Výstava pod názvom „Expozícia mučiacich nástrojov“ bude pokračovať aj v roku 2015, kedy vyvrcholí sériou nevšedných sprievodných programov počas podujatia Medzinárodný festival duchov a strašidiel,“ pokračovala Gordíková.

Výstava bude verejnosti predstavená v piatok 5. decembra 2014 o 10:00 prostredníctvom úvodného programu. „Vedeli ste, že takzvaná „železná panna“ známa z rozličných filmov je len fikciou, ktorá vznikla pre potreby strašidelných predstavení a hororových filmov?“ uzavrela Gordíková.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM