Martin Valenta Rôzne

Darčekový tovar pre vašich blískych

Nie, nepomýlili sme sa, azda prinajhoršom funguje na počítači automatická oprava pravopisu. Iba tlmočíme lákavú ponuku, ktorá sa nachádzala na pozvánke, ktorú uplynulý víkend dostali obyvatelia Handlovej a okolia do svojich schránok.

Spoločnosť organizujúca Vianočné výpredaje tovaru si očividne potrpí na náležitú reklamu a prezentáciu.

Akosi sa stalo samozrejmé, že predajcovia si na zákazníka spomínajú najradšej počas Vianoc, keď potrebujú jeho vianočné odmeny a bez zábran zneužijú i najušľachtilejšie pohnútky na naplnenie svojich vrecák.

Neúnavne masírujú naše zmysly primitívnymi gýčovými reklamami, ktoré sa dookola opakujú a naše deti ich texty ovládajú pomaly lepšie ako básničku, ktorú sa mali naučiť na domácu úlohu. Všetko v duchu hesla nacistickej propagandy – I stokrát opakovaná lož sa stáva sa pravdou-.

A tak je televízny divák, ktorý sa chce prostredníctvom programu kultúrne vyžiť alebo iba oddýchnuť po namáhavom dni v práci, doslova zahlcovaný týmto balastom. Iste, v najlepšom presvedčený by sme mohli veriť, že to na ňom nezanechá následky, avšak pri návštevách prevádzok obchodných centier sa ukazuje, že opak je pravdou. Pracujúci, študenti i dôchodcovia sa na týchto miestach menia doslova na dravú zver a niekedy to popravde vyzerá -Akoby zadarmo dávali- .No ale o tom snáď nabudúce.

Vráťme sa k nášmu -miernemu pravopisnému prešľapu.- Ktovie, možno má spomínaná spoločnosť tak nízku mienku o svojich zákazníkoch v duchu -aj tak si to nevšimnú.-

Pravdepodobné je aj to, že tento štýl gramatiky bol použitý naschvál, aby nádejným spotrebiteľom ukázal, že za osobami predajcov nestoja žiadny -géniovia-, takže môžu bez obáv, že ich niekto dobehne na cene či kvalite, nakupovať.

A ak to bol iba taký -menší prejav nepozornosti-, tak navrhujeme autorom inkriminovaných materiálov zamestnať na -polovičný úväzok-, ako je to teraz v móde korektora. Šancu nech dostanú tí, čo majú absolvovaný aspoň tretí ročník základnej školy.

  • sá-
pravopis
2
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM