Samospráva

Chcete byť Bojničanom? Mesto vám za zmenu adresy môže zaplatiť!

Motiváciou na prihlásenie na trvalý pobyt v Bojniciach môže byť príspevok. Samospráva tak môže získať peniaze na daniach.

Ilustračný obrázok k článku Chcete byť Bojničanom? Mesto vám za zmenu adresy môže zaplatiť!
Zdroj: TASR/Alexandra Moštková

Samospráva kúpeľného mesta Bojnice by mohla motivovať majiteľov nehnuteľností na území mesta na prihlásenie sa na trvalý pobyt finančným príspevkom. Ten by bol vo výške 100 eur na každého jedného nového obyvateľa. Navrhol to mestský poslanec Maroš Greschner, podľa ktorého by opatrenie prinieslo nové financie do mestského rozpočtu.

Motivácia

„Príspevok by bol poskytovaný obyvateľom, ktorí tu sú v súčasnosti majiteľmi nehnuteľností, avšak nie sú obyvateľmi ako takými. Jeho účelom je motivovať týchto ľudí, aby si zmenili trvalé bydlisko a stali sa obyvateľmi mesta, keďže to má dosť významný finančný dosah," uviedol Greschner.

Mesto by si tak mohlo na tieto osoby uplatniť podielové dane, čo v súčasnom období predstavuje približne 500 eur ročne na osobu.

Správy z hornej Nitry

Zisk pre mesto

„Ak by tento úkon vykonalo 100 osôb, ktoré v súčasnosti sú majiteľmi nehnuteľností, ale nie sú obyvateľmi mesta, prinesie to ročne do pokladnice 50 000 eur,„ vyčíslil s tým, že v Bojniciach žije pomerne veľa ľudí, ktorí tam nie sú prihlásení na trvalý pobyt. „Môže byť ich aj viac ako 100,“ dodal mestský poslanec.

Podmienky vyplácania príspevku má určiť príslušná miestna norma, v zmysle poslaneckého návrhu Greschnera ju majú vypracovať zamestnanci mestského úradu. Schválením všeobecne záväzného nariadenia by sa mali zaoberať mestskí poslanci na svojom rokovaní koncom októbra.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Správy z Bojníc a okolia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM