Rôzne

Budúcnosť vykurovania hornej Nitry: Prievidžania, vyjadrite sa!

K budúcnosti vykurovania Prievidze a okolia sa môžu vyjadriť i obyvatelia. Ako na to?

Ilustračný obrázok k článku Budúcnosť vykurovania hornej Nitry: Prievidžania, vyjadrite sa!
Zdroj: TASR/AP

Samospráva Prievidze má pokračovať v príprave a posudzovaní zámeru projektu výstavby budúceho zdroja tepla prostredníctvom Prievidzského tepelného hospodárstva (PTH). Odporučili jej to mestskí poslanci na svojom rokovaní koncom septembra. K budúcnosti vykurovania sa môžu vyjadriť i samotní obyvatelia.

Otázky

„Mesto si uvedomuje, že téma budúcnosti vykurovania po roku 2023 sa dotýka mnohých jeho obyvateľov. I napriek obdobiu pandémie nového koronavírusu vytvára podmienky na prezentovanie ponúkaných riešení širokej verejnosti,“ informoval o tom ďalej vedúci kancelárie primátorky mesta Alojz Vlčko.

Na účel zodpovedania otázok a možnosti vyslovenia názorov obyvateľov, najmä odberateľov tepla z centrálneho zdroja a na ponúkané riešenia budúcnosti vykurovania mesto podľa neho zriadilo špeciálnu emailovú schránku teplo@prievidza.sk.

Online diskusia

Prievidzská radnica plánovala zorganizovať aj verejné zhromaždenie, čo však pre opatrenia prijaté Úradom verejného zdravotníctva SR pre šírenie nového koronavírusu nebude v blízkom čase možné. „Pripravujeme preto diskusiu vysielanú naživo na internete s interaktívnymi prvkami ako alternatívu verejného zhromaždenia. Rovnako pripravíme v spolupráci s regionálnou televíziou aj okrúhly stôl k téme budúcnosti vykurovania a spravodajské materiály na vysvetlenie súvisiacich problematík,“ priblížil Vlčko.

Svoje riešenie problematiky budúceho vykurovania Prievidze, Novák a Zemianskych Kostolian po ukončení výroby tepla z domáceho uhlia predstavili Slovenské elektrárne (SE) a PTH. PTH počíta s využitím areálu bane Cigeľ. Teplo chcú pre Prievidzu vyrábať i z biomasy či geotermálnej energie a sčasti z plynu od SE, prípadne vybudovať vlastný systém vykurovania pre Prievidzské tepelné hospodárstvo. SE chcú riešiť dodávky tepla kombináciou biomasovej a plynovej kotolne podporenej malým motorom na výrobu elektriny na vlastnú spotrebu. Druhou etapou projektu SE by malo byť vytvorenie centra obehového hospodárstva. Oba projekty už posúdili aj experti Európskej investičnej banky.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM