Zuzana Vajayová Iné športy

Brázdová na Majstrovstvách Slovenska bronzová

Len o vlások uniklo Brázdovej finále v kata aj v kumite. V repasáži kata však dokázala zvíťaziť a zo súťaže si odnáša cenný bronz.

Túto sobotu sa v mestskej športovej hale v Spišskej Novej Vsi zišlo 570 najlepších detí, aby bojovali o titul majstra Slovenskej republiky. Z Prievidze sa na MSR prebojovala mladšia dorastenka (12 – 13 rokov) Ema Brázdová a to v oboch disciplínach kata i kumite.

KATA. „Súťaž v kata bola súťaž nervov. Ema mala veľkú trému, s ktorou sme museli bojovať. Podpísala sa na niekoľkých drobných chybách. Ale neviem, či som väčšiu trému nemala ja,“ opísala pocity zo súťaže trénerka Športovej školy karate Dušana Čierna.

V prvom kole Ema jednohlasne porazila Kuricovú z KK Real Trenčín, čim jej oplatila prehru zo SP. Po tomto dueli tréma trošku opadla a nastúpila proti Forrovej z Rapidu Bratislava, nad ktorou zvíťazila po maličkých chybách tesne 2:1. V ďalšom kole nastúpila proti Kuklovej z Kachi Nitra, ktorá bola v rebríčku SP vyššie. Kuklová nasadila vyššiu kata, zvíťazila a posunula Brázdovú do repasáže, kde sa stretla so známou súperkou zo Žiaru nad Hronom. Galetová stratila rovnováhu, Brázdová nezaváhala a spomedzi 19 pretekárok obsadila výborné tretie miesto.

KUMITE. Brázdová celú sezónu súťažila v kategórii do 40 kg, no túto hmotnosť sa jej nepodarilo udržať a na prezentácii MSR navážila 40,7 kg. Premiérovo tak štartovala v kategórii do 45 kg, kde sa jej nadočakávania darilo. V prvom kole porazila 3:2 Fialovú z KK ABC Komárno, v ďalšom zápase po predĺžení Hubáčekovú z CMK B. Bystica. V boji o postup do finále nastúpila proti skúsenej Kozmovej z Farmexu Nitra. V tomto dueli Brázdová ťahala za kratší koniec a podľahla neskoršej víťazke 3:0. V repasáži sa prejavila celodenná únava a zápas o tretie miesto prehrala s Červenou z Bánoviec nad Bebrovou. Z pomedzi 15 pretekárok tak obsadila zemiakové, 5. miesto.

„Som veľmi šťastná, už len dostať sa na MSR je veľkým úspechom. Len v marci som mala 12 rokov a už od septembra som musela súťažiť so staršími pretekárkami, aby som sa nominovala na MSR. O to som šťastnejšia, že sa mi z takejto dôležitej súťaže podarilo doniesť aspoň jeden cenný kov,“ prezradila Brázdová.

„Je to prvý naozaj cenný úspech nielen pre Emu Brázdovú ale aj pre ŠŠK Prievidza. Som veľmi rada, že rodičia urobili všetko pre jej prípravu. Rovnako nám vyšlo v ústrety aj Centrum voľného času SPEKTRUM, kde sme mohli absolvovať toľko tréningov, koľko sme potrebovali,“ dodala Čierna. Túto sezónu Brázdová končí o dva týždne v Bratislave na medzinárodnom turnaji EUROPEAN KARATE CUP OPEN of YOUTH. Tréning ŠŠK Prievidza vyvrcholí skúškami technickej vyspelosti na konci školského roka, potom nasleduje krátka pauza. Športová škola karate ale bude fungovať aj cez letné prázdniny formou letnej školy karate pre karatistov aj nekaratistov.

Zdroj (text+foto): Dušana Čierna