Rôzne

Bojnický rodák Ramzes sa činil v Holandsku: Založil si krásnu leviu rodinu, FOTO

Narodenie leva Ramzesa v bojnickej zoo bolo historickým okamihom. Teraz sa mu sa darí v Holandsku, je otcom dvoch levíčat.

Ilustračný obrázok k článku Bojnický rodák Ramzes sa činil v Holandsku: Založil si krásnu leviu rodinu, FOTO
Zdroj: ZOO Bojnice

Ramzesovi, levovi berberskému z Národnej zoologickej záhrady v Bojniciach, sa v holandskej zoo darí. Je otcom dvoch levíčat s menami Luna a Sifra, ktoré na začiatku tohto roka oslávili jeden rok. Informoval o tom hovorca zoo Pavel Procner.

Dôležitá úloha

Prvý narodený lev za bránami bojnickej zoo putoval do zoo DierenPark Amersfoort v Holandsku ešte v roku 2019, päť rokov po jeho odchove.

„V novom domove ho čakala nesmierne dôležitá úloha, ktorou bolo presadiť svoje a otcove gény. V DierenPark Amersfoort ho už v tom čase čakali dve samice Zaila a Sabi, s ktorými založil novú chovnú skupinu. V decembri 2020 vyšla na svet radostná správa, že Ramzes sa stal otcom dvoch malých levíčat, ktoré splodil s levicou Sabi," spomenul Procner.

Správy z hornej Nitry

Historická udalosť

Národná zoologická záhrada chová tri jedince leva berberského, dve samice a jedného samca. Ramzesa splodil Aslan s Ginou ešte v decembri roku 2014. Išlo historicky veľmi významnú udalosť, keďže lev berberský vo voľnej prírode vyhynul. „Posledný údaj o voľne žijúcich jedincoch je z roku 1942, odvtedy ho nájdeme len v ľudskej starostlivosti, teda v zoologických záhradách. Na celom svete v súčasnosti žije približne 80 levov berberských, a preto je ich chov v bojnickej zoo veľmi vzácny," priblížil hovorca.

S odchovom leva berberského začali v Bojniciach v roku 2013, keď tam transportovali Aslana z nemeckej zoo Neuwied. Ďalšie dve levice priviezli polroka po jeho príchode zo zoo v Olomouci.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Takúto nádhernú rodinku Ramzes má.

FOTO: Ramzesovi z bojnickej zoo sa v Holandsku darí, je otcom dvoch levíčat
5
Galéria
Zdroj: ZOO Bojnice

Správy z Bojníc a okolia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM