Kultúra

Bojnické múzeum oslavuje jubileum: Výročie založenia pripomínajú dve knihy

Vyhrnuli rukávy a pustili sa do písania. Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice si výročie založenia pripomína i dvoma knihami.

Ilustračný obrázok k článku Bojnické múzeum oslavuje jubileum: Výročie založenia pripomínajú dve knihy
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Slovenské národné múzeum (SNM) – Múzeum Bojnice si 70. výročie svojho založenia pripomína i dvoma novými publikáciami. Prvá z kníh mapuje desaťročia činnosti kultúrnej inštitúcie a druhá pôsobenie jeho dlhoročného riaditeľa Jána Papca.

Odborná a memoárová forma

Publikáciu pod názvom 70. výročie Slovenského národného múzea – Múzea Bojnice napísal Erik Kližan a Diana Kmeľová Miškovičová, knihu „Múzejník (?) s vlastnou hlavou. Spomienky, myšlienky.“ riaditeľ múzea.

„Moji pracovníci urobili odbornú časť publikácie, kde zhodnotili dejiny múzea, ktorými si prešlo za 70 rokov. Ja som si zvolil inú formu, memoárovú, kde trochu autobiograficky, cez seba, identifikujem mnohé veci, ktoré sa tu udiali. Samozrejme, vstupujem do rôznych oblastí, ktoré sa bežný návštevník nedozvie,“ načrtol Papco.

Z kuchyne múzea

Oficiálne časti, prostredníctvom ktorých sa múzeá hodnotia, sú podľa neho napísané veľmi formálne. „Ja som chcel, aby sme dejiny múzea poznali aj z kuchyne, kuloárov. Ako sa tu ľudia správali, čo ich motivovalo k práci. Naopak, s čím som nemusel byť veľmi spokojný, či už išlo o oblasť financovania, alebo prístup mnohých ľudí k svojim povinnostiam,“ priblížil.

Papco začal pracovať v bojnickom múzeu v roku 1973, ako riaditeľ tam pôsobí od roku 1989.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM