Samospráva

Bojničania budú môcť v novom roku rozhodnúť o využití časti financií z rozpočtu

Pridali sa aj Bojnice a zaviedli participatívny rozpočet. Pre projekty, ktoré budú predkladať obyvatelia, vyčlenili takéto sumy.

Ilustračný obrázok k článku Bojničania budú môcť v novom roku rozhodnúť o využití časti financií z rozpočtu
Zdroj: Pexels.com

Bojničania budú môcť rozhodnúť o využití časti financií z mestského rozpočtu. Pravidlá participatívneho rozpočtu určuje nové všeobecne záväzné nariadenie (VZN), ktoré schválili mestskí poslanci na svojom rokovaní. Navrhnúť projekty rozvoja kúpeľného mesta budú môcť obyvatelia po prvý raz tento rok.

„Participatívny rozpočet je nastavený na obdobie dvoch rokov. Žiadosť môže posielať fyzická alebo právnická osoba, a tak sú nastavené aj jednotlivé limity," načrtla vedúca finančného oddelenia mestského úradu v Bojniciach Klaudia Bartková.

VZN podľa nej stanovilo pravidlá, ako bude mesto postupovať, vrátane špecifikácie projektov či elektronického hlasovania.

„Pre projekty, ktoré budú predkladať obyvatelia, sme vyčlenili 3000 eur a zadania pre mesto, teda mestské projekty je suma 5000 eur," priblížila ďalej mestská poslankyňa Antónia Kováčová Píšová, ktorá s návrhom zavedenia participatívneho rozpočtu prišla.

Na elektronickom hlasovaní sa podľa nej budú môcť zúčastniť obyvatelia nad 15 rokov, vybrať si budú môcť dva projekty, pri zadaní pre mesto jeden projekt. „Participatívny rozpočet je tak realitou, môžeme začať v novom roku oslovovať obyvateľov, aby predkladali projekty," dodala.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Správy z hornej Nitry

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM