Filip Chudý Rôzne

Župa zmodernizuje stredné školy: Vieme, čo sa bude robiť v Považskej Bystrici

Trenčianska župa zmodernizuje odborné dielne na 11 stredných školách za takmer 9,4 milióna eur. Čo je naplánované v našom meste?

Ilustračný obrázok k článku Župa zmodernizuje stredné školy: Vieme, čo sa bude robiť v Považskej Bystrici
Zdroj: TASR

Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) plánuje zatraktívniť odborné vzdelávanie aj vďaka finančným prostriedkom z eurofondov. Informoval o tom Matej Plánek z oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov TSK. Podľa jeho slov Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky župe v priebehu roka 2018 schválilo financie v rámci výzvy Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), ktorej cieľom je zvýšiť záujem žiakov o štúdium na stredných odborných školách s dôrazom na praktické vyučovanie.

TSK je už štvrtým rokom lídrom v systéme duálneho vzdelávania (SDV) spomedzi samosprávnych krajov na Slovenku. „V aktuálnom školskom roku je v SDV zapojených takmer 900 žiakov, 22 stredných škôl a 91 firiem. V nastavenom trende plánuje Trenčianska župa pokračovať aj naďalej. Pomôcť kraju udržať si vedúce postavenie v SDV by mali aj nemalé investície do modernizácie priestorov a vybavenia praktického vyučovania,“ konštatoval Plánek.

Investovať sa podľa Pláneka má na 11 stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK. Do vzdelávacej a výcvikovej infraštruktúry investuje župa v našom meste hneď na dvoch stredných školách. Konkrétne na Strednej odbornej škole strojníckej v Považskej Bystrici a Strednej priemyselnej škole Považská Bystrica.

Na SOŠ strojníckej v priestoroch praktického vyučovania výmenou prejdú okná a dvere, vykurovacie telesá, vzduchotechnika a elektroinštalácie. „Opraví sa strecha aj podlahy školských dielní, estetickú zmenu podstúpia aj šatne. Vybavenie dielní dostane moderný nádych vďaka nákupu nového CNC, univerzálnej frézovačky a sústruhov s príslušenstvom. Investícia župy do SOŠ strojníckej v Považskej Bystrici sa vyšplhá na takmer 2,3 milióna eur,“ vyjadril sa Plánek s tým, že aktuálne prebieha proces verejného obstarávania na dodávateľa stavebných prác a vybavenia.

Drobné stavebné úpravy podľa jeho slov v súčasnosti podstupujú aj školské dielne SPŠ v Považskej Bystrici, kde za približne 460 000 eur vznikne CNC pracovisko s modernými CNC strojmi vrátane príslušného softvéru a moderným trhacím strojom. „Vybavenie školy doplnia nové meracie prístroje, 3D tlačiareň a metalografické pracovisko, ktoré bude súčasťou moderného laboratórneho pracoviska. Bezbariérový prístup do priestorov školy umožní nový pásový schodolez, ktorý ma škola už k dispozícii,“ dodal Plánek, pričom v súčasnosti prebieha verejné obstarávanie na prístrojové vybavenie dielní.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Rekonštruovala sa aj hlavná budova považskobystric­kej SPŠ

Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM