Filip Chudý Rôzne

Víchrica Ylenia úraduje: Pravdepodobnosť škôd v Považskej a okolí je vysoká!

Počasie trápi už viaceré kúty Európy a silný vietor, miestami možno až orkán, dorazí i na Slovensko. Na pozore sa musí mať i považskobystrický región.

Ilustračný obrázok k článku Víchrica Ylenia úraduje: Pravdepodobnosť škôd v Považskej a okolí je vysoká!
Zdroj: TASR/František Iván

Silný vietor môže potrápiť väčšinu Slovenska. Na horách prevažne severného Slovenska sa môže vyskytnúť až orkán. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojom webe. Víchrica Ylenia medzitým už pustoší Nemecko, pričom vo viacerých jeho častiach vyhlásili núdzový stav.

Hrozba škôd

V okrese Považská Bystrica sa pri prechode frontu lokálne očakáva výskyt silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 85 – 105 km/h.

Vyhlásili až druhý stupeň výstrahy pred vetrom, ktorý má vo štvrtok platiť do 11.30 hod. „Táto rýchlosť predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká,“ doplnili meteorológovia.

Viac správ zo Slovenska

Ďalšie výstrahy

V Považskobys­trickom okrese však platia aj ďalšie tri výstrahy pred vetrom. Tá prvého stupňa platí vo štvrtok do 18.00 hod. Výstraha prvého stupňa pred vetrom na horách platí do piatka 4.00 hod. a následne sa očakáva aj počas soboty od 2.00 do 15.00 hod.

Prechod studeného frontu môže byť sprevádzaný aj búrkami. „Najsilnejší vietor očakávame tesne pred frontom a na ňom, teda vo štvrtok okolo poludnia a krátko popoludní,„ upozornil SHMÚ na sociálnej sieti. Ďalšia tlaková níž s víchricou má prísť do strednej Európy aj z piatka na sobotu. „V severnej časti strednej Európy bude zrejme ešte silnejšia ako tá dnešná, no u nás by mala byť o niečo slabšia,“ doplnil.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Foto: ilustračné

Správy z Považskej Bystrice a okolia

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM