Filip Chudý Rôzne

Veľký úspech pre školy z Považskej: Dve naše základky v TOP 10 na Slovensku

Vynovené rebríčky slovenských základných škôl uzreli svetlo sveta. Do top 10 sa dostali aj dve základné školy z Považskej Bystrice. Ktoré?

Ilustračný obrázok k článku Veľký úspech pre školy z Považskej: Dve naše základky v TOP 10 na Slovensku
Zdroj: TASR

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) zverejnil aktualizované rebríčky základných škôl na Slovensku. V rámci aktualizácie boli doplnené najnovšie údaje o výsledkoch žiakov v celoštátnych testovaniach piatakov a deviatakov na ZŠ. „V prípade Testovania 5, 9 sa čerstvo doplnené údaje týkajú školského roka 2017/18 a na ich základe sme pripravili aj nové hodnotenie výsledkov žiakov na jednotlivých školách,“ píše sa na webovej stránke INEKO.

Po aktualizácii rebríčkov sa na celoslovenskej úrovni medzi ZŠ opäť najlepšie umiestnila Základná škola na Krosnianskej 4 v Košiciach s hodnotením 9,64. Nasleduje ZŠ Kollárova 2, Svätý Jur so známkou 9,32 a najlepšiu trojicu dopĺňa Základná škola T. J. Moussona 4, Michalovce s ratingom 9,25.

Medzi 10 najlepšie hodnotených škôl na Slovensku sa dostali aj dve základné školy z Považskej Bystrice, čím sa môže pochváliť už len Banská Bystrica. ZŠ Slovenských partizánov obsadila 7. miesto s výslednou známkou 8,97 a hneď za ňou na 8. priečke sa umiestnila ZŠ Slovanská s hodnotením 8,72.

Obe ZŠ sú zároveň na prvých dvoch miestach v Trenčianskom kraji, pričom prvú trojku uzatvára ZŠ Dolné Hony Trenčín (známka 8,62). Ďalšie poradie základných škôl v Považskobys­trickom okrese v rámci kraja si môžete pozrieť nižšie. V poradí uvádzame ale iba školy, ktoré dostali od INEKO známku. Za umiestnením je názov školy a následne jej známka od INEKO.

Poradie ZŠ z nášho okresu v rámci Trenčianskeho kraja

  • 1. ZŠ Slovenských partizánov – 8,97
  • 2. ZŠ Slovanská – 8,72
  • 11. ZŠ Školská – 7,73
  • 27. ZŠ sv. Augustína – 6,85
  • 33. ZŠ Stred – 6,7
  • 37. ZŠ Štefana Závodníka Pružina – 6,6
  • 53. ZŠ Nemocničná – 6,2
  • 59. SZŠ DSA Rozkvet – 5,9
  • 72. ZŠ SNP – 5,7
  • 76. ZŠ Brvnište – 5,6

INEKO ďalej upozorňuje, že rebríčky komplexne nehodnotia kvalitu školy, ale informujú o výsledkoch žiakov. Tieto výsledky nezohľadňujú rozdiely medzi žiakmi jednotlivých škôl spôsobené inými faktormi, než je vzdelávací proces (napríklad rozdiely v sociálnom zázemí), nepokrývajú celý obsah vzdelávania a nemerajú ani pridanú hodnotu školy, čiže to, aké zručnosti a vedomosti škola v danom období odovzdala svojim žiakom. Rebríčky tak môžu byť užitočným pomocným ukazovateľom pri výbere školy, najmä by však mali pritiahnuť záujem verejnosti k diskusiám o kvalite škôl.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM