Filip Chudý Rôzne

Veľké známkovanie stredných škôl: Ako obstáli tie považskobystrické?

Nové hodnotenie slovenských škôl prezrádza aj to, ako sú na tom tie naše. Pozreli sme sa na umiestnenie v kategórii stredných škôl a gymnázií.

Ilustračný obrázok k článku Veľké známkovanie stredných škôl: Ako obstáli tie považskobystrické?
Zdroj: TASR

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) pravidelne vydáva rebríčky slovenských škôl. Ako avizuje inštitút, tie práve teraz aktualizoval. Hodnotenie škôl je podľa INEKO doplnené o údaje o výsledkoch žiakov v celoštátnych testovaniach piatakov a deviatakov na ZŠ a tiež výsledky absolventov SŠ v externej časti maturitných skúšok, pričom novinkou je pridanie výsledkov z cudzích jazykov na úrovni C1 (v predmetoch anglický a nemecký jazyk).

Prvé miesta v rebríčku po starom

Medzi strednými odbornými školami (SOŠ) obhájili prvé dve miesta v celoslovenskom merítku Obchodná akadémia v Trnave (Kukučínova 2) a SPŠ elektrotechnická na Plzenskej ul. v Prešove. Na tretie miesto postúpila Spojená škola na Slančíkovej v Nitre. V kategórii gymnázií je na prvom mieste Škola pre mimoriadne nadané deti – Gymnázium na Teplickej 7 v Bratislave. Nasledujú Gymnázium Jura Hronca (Novohradská) v Bratislave a Gymnázium sídliace na Poštovej 9 v Košiciach.

Považskobystrická OA v prvej trojke kraja

Považskobystrické stredné školy sa do prvej desiatky v celoslovenskom hodnotení nevyšplhali. Ale treba uviesť, že Obchodná akadémia Považská Bystrica skončila tesne za ňou. Keďže na prienik do elitnej desiatky stredných odborných škôl bola potrebná minimálne známka 7,30 a naša OA dostala hodnotenie 7,28.

Pozreli sme sa na umiestnenie našich SOŠ v rámci Trenčianskeho kraja. OA Považská Bystrica je so spomínanou známkou 7,28 na 3. mieste. Za ňou nasleduje Stredná zdravotnícka škola Považská Bystrica, ktorej patrí 7. priečka s ratingom 6,34. Stredná priemyselná škola je 12. s hodnotením 5,58. Ďalej SOŠ strojnícka 17. (známka 5,35) a SOŠ 23. (4,0). Súkromné stredné školy v našom meste nepatria medzi oznámkované a nebolo im pridelené miesto v rebríčku.

V osobitnej kategórii gymnázií bolo hodnotené aj Gymnázium Považská Bystrica. Náš gympel dostal od INEKO známku 6,06, čo ho vynieslo na šieste miesto v kraji.

Upozornenie: INEKO upozorňuje, že rebríčky komplexne nehodnotia kvalitu školy, ale informujú o výsledkoch žiakov. Tieto výsledky nezohľadňujú rozdiely medzi žiakmi jednotlivých škôl spôsobené inými faktormi, než je vzdelávací proces (napríklad rozdiely v sociálnom zázemí), nepokrývajú celý obsah vzdelávania a nemerajú ani pridanú hodnotu školy, čiže to, aké zručnosti a vedomosti škola v danom období odovzdala svojim žiakom. Rebríčky tak môžu byť užitočným pomocným ukazovateľom pri výbere školy, najmä by však mali pritiahnuť záujem verejnosti k diskusiám o kvalite škôl.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM