Aktualizované Filip Chudý Rôzne Kultúra

Veľká paráda na Považskom hrade: Čaká nás nabitý program!

Považský hrad ponúkne podujatie, ktoré je súčasťou akcie Dni európskeho kultúrneho dedičstva. Aké lákadlá sú v programe?

Ilustračný obrázok k článku Veľká paráda na  Považskom hrade: Čaká nás nabitý program!
Zdroj: TASR

Dni európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD) si našli v minulých rokoch miesto aj v Považskej Bystrici, pričom sa u nás konali pri tejto príležitosti akcie rôzneho druhu. Tento rok sa v duchu témy „Pamiatky a príroda: krajina možností“ podujatie malo premiérovo uskutočniť na Považskom hrade v nedeľu 17. septembra, ale počasie bolo proti. Preto celú akciu posunuli na nedeľu 8. októbra od 14:00.

Pozor, akcia sa v piatok 6. októbra zrušila. Čítajte dole aktualizáciu.

„Nepredpokladáme, že opäť bude škaredé počasie. Čo sme totiž pozerali predpovede, meteorológovia hlásili na tento termín priaznivé počasie, aj keď, samozrejme, predpovede sú premenlivé. No podujatie by sa v prípade iba mrholenia zrejme uskutočnilo, keďže aj na divadelné predstavenie máme zabezpečenú markízu,“ povedala Michaela Hulková z Oddelenia kultúry a medzinárodnej spolupráce Mestského úradu v Považskej Bystrici.

Podujatie počas celého svojho trvania ponúkne tvorivé a prírodovedné aktivity pre deti pod taktovkou Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici. Deti sa môžu tešiť na drôtovanie drobných dekoratívnych šperkov, výrobu papierovej darčekovej tašky s tematikou hradu, maľovanky s hradnou tematikou či tvorbu papierového ježka dotvoreného prírodnými materiálmi. Medzi prírodovednými aktivitami pre deti budú pripravené osemsmerovky, tajničky, maľovanky zamerané na liečivé rastliny a živočíchy, identifikácia stromov na základe kôry a listov a dekorácia kameňa z prírodných hmôt.

O ukážky sokoliarskeho umenia sa postará klub Falconarii z nášho mesta. V programe sú aj dve divadelné vystúpenia v podaní Divadla pod balkónom. Marionetové predstavenie „Gašparko a radca z pekla“ je určené hlavne mladším divákom, hra „Soľ nad zlato“ je určená aj pre starších návštevníkov. „Jediná zmena oproti pôvodnému programu je tá, že tvorivé dielne sa ukončia o hodinu skôr, čiže už o 18:00. Dôvodom je to, že sa už skoršie stmieva. Všetko ostatné prebehne podľa pôvodného plánu,“ uviedla Hulková.

Vstup je voľný, ale zároveň na vlastné riziko, keďže podujatie je v areáli hradu, ktorý je stále v rekonštrukcii. „Čakáme, že príde veľa ľudí, pretože máme na podujatie veľmi dobré odozvy zo sociálnych sietí a tiež z počutia viem, že ľudia sa na toto podujatie tešia,“ doplnila Hulková. Ak by počasie opäť podujatiu neprialo, o prípadných zmenách v programe budú informovať stránky mesta.

Program DEKD na Považskom hrade

  • 14:00 – 18:00 Tvorivé a prírodovedné aktivity pre deti (Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici)
  • 14:00 – 15:00 Divadlo pod balkónom – „Soľ nad zlato“
  • 15:15 – 15:45 Sokoliari FALCONARII – ukážky sokoliarskeho u­menia
  • 16:00 – 17:00 Divadlo pod balkónom – „Gašparko a radca z pekla“
  • 17:15 – 17:45 Sokoliari FALCONARII – ukážky sokoliarskeho u­menia

Aktualizácia: Mesto Považská Bystrica informovalo v piatok 6. októbra na svojej facebookovej stránke, že akcia je z dôvodu nepriaznivej predpovede počasia zrušená.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

Park v Považskej možno čakajú zmeny: Ihrisko či parkovisko ešte nie je všetko!

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM