Filip Chudý Rôzne Video

V považskobystrickej MHD štartuje nová éra: Voziť sa budeme aj takto, VIDEO a FOTO

V Považskej Bystrici prestávajú premávať kĺbové autobusy, zároveň však začínajú nové. Pozrite si viac o novinkách o MHD.

Video: Filip Chudý / Zdroj: Dnes24.sk

V považskobys­trickej mestskej hromadnej doprave (MHD) nateraz končí éra kĺbových autobusov, keďže posledný z nich prestane premávať v piatok 27. septembra 2019. Zároveň začnú jazdiť prvé krátke autobusy, nazývané aj midibusy, keďže Mestská dopravná spoločnosť (MDS), ktorá v našom meste prevádzkuje MHD, kúpila tri nové. Premiérovo začnú premávať v sobotu 28. septembra.

Podľa slov spolumajiteľa MDS Vladimíra Podoliaka myšlienka vznikla v čase podpisu novej zmluvy s mestom na prelome februára a marca, keď mali veľa podnetov od mestských poslancov a občanov, aby využívali na menej vyťažené spoje malé autobusy. „Niektoré staré červené autobusy nám navyše už začali dosluhovať a prišlo k ich vyradeniu, preto sme pristúpili ku kúpe troch krátkych autobusov s dĺžkou osem metrov. Tie budú využívané na menej vyťažené spoje hlavne do prímestských častí,“ ozrejmil.

Vedúci dopravného úseku MDS Radovan Čmelo uviedol, že ide o midibusy Rošero, čo je slovenský výrobok na podvozku Iveca. „Sú určené na MHD. Kapacita jedného je 24 miest na sedenie a 15 miest na státie. Vybavené sú štandardne, ako ostatné autobusy. Ide o polo nízkopodlažný autobus, keďže jeho zadná časť je vybavená plošinou pre vozičkárov a kočíky s deťmi. Má tiež bezpečnostné pásy, čiže sa dá využiť aj na zmluvnú dopravu – zájazdy a pod. Prevádzkové náklady by mali byť polovičné oproti klasickému autobusu, ale presné čísla sa len ukážu,“ spresnil.

„Cez víkendy budú premávať viac-menej na všetkých linkách, keďže sa budú striedať. A od 1. októbra budú nasadené aj počas pracovných dní na linku č. 5 do Považskej Teplej a linku č. 9 do Moštencov,“ povedal Čmelo.

Celý vozový park MDS obnovila v roku 2007. „Autobusy z toho roku sa už stávajú starými, preto ich postupne vyraďujeme. Obnovených je zhruba 40 percent vozového parku z roku 2007. Jednoducho povedané, červené autobusy sú tie staré a biele sú nové. V lete sme dali do prevádzky jeden 12-metrový autobus a teraz pridávame tri malé 8-metrové,“ vyjadril sa Podoliak.

Ten ďalej uviedol, že v roku 2007 MDS nakúpila päť kĺbových autobusov. „Keď sme robili novú zmluvu s mestom koncom februára, jazdili nám ešte tri kĺbové autobusy. Znížili sme však výkony, navyše sú tie autobusy už morálne a fyzicky zastaralé, preto ich vyraďujeme. Posledný z nich prestane jazdiť 27. septembra. Čiže od októbra už kĺbové autobusy jazdiť nebudú. Ak bude treba na niektorej linke odvážať viac ľudí, ako je kapacita jedného autobusu, budeme to riešiť tak, že pôjdu dva autobusy. Vieme to zabezpečiť. Počkáme však na vývoj situácie, či a kde to bude treba,“ doplnil Podoliak s tým, že jeden midibus stál 115 000 eur bez DPH, plus treba pripočítať inštaláciu informačného systému.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Pozrite si, ako vyzerajú nové midibusy (interiér aj exteriér), ktoré začnú premávať po Považskej Bystrici.

MHD v Považskej Bystrici s novými midibusmi: Pozrite si ich interiér aj exteriér
11
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM