Kultúra

V Považskej vystavia originálne diela: Pozrite na FOTO tú nádheru z drôtu

Považkobystrická výstava V krajine drotárie predstaví originálne drotárske diela. Dokedy si ju môžeme pozrieť?

Ilustračný obrázok k článku V Považskej vystavia originálne diela: Pozrite na FOTO tú nádheru z drôtu
45
Galéria
Zdroj: Považské osvetové stredisko

Originálne výrobky a výtvarné diela z drôtu predstaví výstava V krajine drotárie. Výstava v Považskom osvetovom stredisku v Považskej Bys­trici je venovaná drotárskemu rodu Jurovatých z obce Lúky v Púchovskom okrese. Začne sa v stredu 3. októbra o 16:30 vernisážou, potrvá do 16. novembra. Ako informovala Dana Mahútová z Považského osvetového strediska, pokračovateľom drotárskej tradície je Ladislav Jurovatý mladší, ktorý spoločne s ďalšími umelcami priblíži tvorivé zručnosti a prácu, ktorej výsledkom sú originálne výrobky a výtvarné diela.

„Ich úsilie a tvorivá práca dokazujú, že drotárstvo je v našej tradícii dostatočne zakorenené, len jeho pôvodný, zvyčajne úžitkový význam sa presúva k tvorivej práci s materiálom,“ uviedla Mahútová.

Ako dodala, vznik drotárstva na Slovensku sa datuje do 18. storočia. Rozšírilo sa najmä v oblastiach na severozápadnom Slovensku, na Kysuciach, v oblasti Javor­níkov a na severovýchodnom Slovensku, na Spiši. Drotárstvom sa spočiatku vo forme domáckej výroby zaoberali muži, ženy a deti. Z núdze sa z neho postupne vyvinulo vandrovné zamestnanie, ktorému sa venovali už len muži.

Výstavu V krajine drotárie pripravilo Považské osvetové stredisko v Považskej Bys­trici v spolu­práci v Považským múzeom v Žiline, Galériou drôtu v Hlohovci a Jurovatým mladším.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Výstava V krajine drotárie: Zábery z Považského osvetového strediska
45
Galéria
Zdroj: Považské osvetové stredisko

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM