Filip Chudý Rôzne Kultúra

V centre Považskej aj so Šokom: Novinka prinesie zábavu aj osvetu, PROGRAM

Tohtoročná novinka v rámci kultúrneho leta má priniesť nielen zábavu, ale predovšetkým osvetu, ktorá pomôže životnému prostrediu.

Ilustračný obrázok k článku V centre Považskej aj so Šokom: Novinka prinesie zábavu aj osvetu, PROGRAM
Zdroj: TASR

Kultúrne leto v Považskej Bystrici ponúka pestrú paletu podujatí. Tohtoročnou novinkou je EKODEŇ, ktorý je zameraný na osvetu v oblasti separovania, recyklácie odpadu či ochrany životného prostredia. Uskutoční sa v piatok 26. júla od 14:00 v centrálnej mestskej zóne a návštevníci sa môžu tešiť na bohatý program plný diskusií, súťaží i zábavy. Informovala o tom hovorkyňa mesta Iveta Pagáč Kováčiková.

„Cítili sme potrebu priniesť nielen kultúrne podujatia a zábavu, ale aj osvetu medzi ľuďmi. Navyše, občania nám opakovane zasielajú neustále rovnaké otázky, čo sa týka vývozu smetí či triedenia odpadu. Mnohí majú v tejto oblasti málo informácií, ktoré sú často zavádzajúce. Tie následne zdieľajú na sociálnych sieťach, čím demotivujú ostatných ľudí pri separovaní,“ povedala hovorkyňa s tým, že ľudia sa ich môžu prísť priamo opýtať.

EKODEŇ odštartuje hodinou jogy. Kultúrny program začne o 15:00. Najprv vystúpi Thomas Puskailer, ktorý bude hravou formou vzdelávať o recyklácii, separácii či zbytočných obaloch v rámci projektu Eco Recykluj Tour. Na deti čaká interaktívny program, ktorého súčasťou sú rôzne súťaže, kvíz či eko pesničky. „Približne o 16:30 hodine sme pripravili pútavú besedu s uznávaným odborníkom v oblasti meteorológie a klimatológie Jozefom Pechom. Počas diskusie sa môžu návštevníci dozvedieť zaujímavé informácie o počasí,“ doplnila Pagáč Kováčiková.

Nadšenci Zero waste, teda životného štýlu, ktorý podporuje opätovné využívanie všetkých zdrojov bez tvorby odpadov, sa môžu tešiť na ďalšiu zaujímavú diskusiu s Branislavom Moňokom z organizácie Priatelia Zeme. Odborná diskusia je naplánovaná približne na 17:30. Okrem toho budú na podujatí aj zástupcovia z mestského úradu, z oddelenia odpadového hospodárstva a spoločnosti Megawaste. „Večernú zábavu odštartuje slovenská revivalová skupina The Backwards, ktorá je celosvetovo známa svojou vernou interpretáciou hitov kapely Beatles. Podujatím bude sprevádzať populárny moderátor, herec a zabávač Juraj Šoko Tabaček,“ uviedla hovorkyňa.

Okrem hlavného programu si prídu návštevníci na svoje aj v rámci sprievodných aktivít a predajných stánkov. „Pripravujeme tvorivý workshop so Študentským parlamentom, na ktorom si budú môcť deti vyrobiť ekotašky. MG ART galéria v spolupráci so ZUŠ Imra Weinera Kráľa chystá pekné aktivity pre deti, ktoré si budú môcť tiež kresliť kriedami po chodníkoch. Stanovište bude mať aj CHKO Strážovské vrchy či vlastivedné múzeum, ktoré bude robiť zaujímavé pokusy s vodou. Deti si budú môcť tiež vyrobiť kreatívne výrobky z dostupných materiálov, ktoré nájdu vo svojich domácnostiach. Vďaka Astronomického klubu Juraja Bardyho budú môcť malí aj veľkí návštevníci pozorovať na oblohe Slnko a planéty,“ ozrejmila Pagáč Kováčiková.

Tá ďalej uviedla, že okrem toho pripravili aj aktivity zamerané na osvetu o možnostiach separácie. „Mnohí občania triedia šesť základných zložiek, ktoré sú najznámejšie. Existujú však aj ďalšie veci, ktoré nepatria do komunálneho odpadu ako napríklad knihy, zubné kefky, batérie, žiarovky, staré lieky, ale aj použitý rastlinný olej. Ak niečo z toho majú občania vo svojich domácnostiach, môžu priniesť a vyseparovať priamo na podujatí,“ ozrejmila.

Pripravený bude aj pojazdný cykloservis, ktorý môžu občania využiť napríklad na nafúkanie kolies či nastavenia riadenia a bŕzd. Okrem toho nebudú chýbať aj predajné stánky s eko sortimentom. Na podujatí tiež bude prebiehať zaujímavá fotosúťaž o atraktívne ceny.

Program EKODEŇ 2019 v Považskej Bystrici

  • 15:00 Thomas Puskailer: Eco Recykluj Tour
  • 16:30 Beseda s klimatológom Jozefom Pechom
  • 17:30 Beseda s Branislavom Moňokom (Priatelia Zeme)
  • 20:00 Koncert skupiny The Backwards

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia

Zakúpiť si na tejto akcii môžete aj včelie produkty.

Video: TASR videoservis / Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM