Rôzne Video

Už to spravte, kričalo sa na Orlovskom moste: Kedy a ako sa má spojazdniť? VIDEO

Ak by sa dodržali pôvodné sľuby, už tri mesiace by sme jazdili po vynovenom Orlovskom moste. Čakať však musíme ďalej.

Zdroj: Dnes24.sk

„Už to poriadne spravte,“ znel výkrik z okolo idúceho auta počas kontrolného dňa na Orlovskom moste práve vo chvíli, keď sa pre médiá vyjadroval primátor Karol Janas. Krátko predtým začal svoj prejav župan Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslav Baška tým, že sa ospravedlnil cestujúcej verejnosti za meškanie prác. Práve TSK tento most patrí a zastrešuje jeho rekonštrukciu.

Mešká a predražil sa

Čosi viac ako rok uplynul od slávnostného spustenia (14. augusta 2019) projektu „Rekonštrukcie cesty č. II/517 Považská Bystrica (most Orlové) – Domaniža – 1. etapa“. Ide o úsek dlhý 3,59 km (Orlovský most – križovatka pri Tescu). Realizácia prác mala pôvodne trvať deväť mesiacov, čiže do mája 2020.

Ako sme však už vtedy informovali, projekt bude meškať a ešte sa aj predražil. Pôvodne mal projekt stáť 3 814 801,87 € (z eurofondov so spolufinancovaním kraja vo výške 5 %). Podľa podpísaného dodatku č. 2 k zmluve o dielo však po novom stojí 4 228 103,99 €. Navýšenie teda predstavuje 413 302,12 €.

Termín spojazdnenia

Baška uviedol, že meškanie je spôsobené z administratívnych procesov a technickými zmenami, ktoré zistili počas prác. „Najstaršia časť od Orlového sa musela zosilniť. Časť nad železnicou bola zdvihnutá, keďže sa tam vymieňali ložiská,“ ozrejmil.

„Dohoda so zhotoviteľom je taká, že do konca roka 2020 by mal byť celý most spojazdnený,“ povedal Baška.

Časť možno skôr

Zároveň oznámil, že časť mosta od príjazdu z diaľnice smerom do centra mesta by sa mohla odovzdať skôr. „Zmenšil by sa tak lievik na moste a čakanie by sa malo o niečo skrátiť. Kedy to však bude, to ešte ani zhotoviteľ nevedel povedať,“ konštatoval trenčiansky župan.

Do rekonštrukcie zahrnutý nielen Orlovský most, ale aj cesta stredom Považskej Bystrice. V rámci nej sa ešte dorába autobusová nika na zastávke SPŠ (od centra) a pridávali sa aj bezpečnostné prvky (tzv. gombíky) na priechodoch pre chodcov.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Pozrite si aj zábery z prác.

OBRAZOM: Rekonštrukcia Orlovského mosta v Považskej Bystrici
17
Galéria
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM