Filip Chudý Rôzne Krimi

Úraduje v Považskej a okolí podpaľač? Odborník sa vyjadril k aktuálnym požiarom

V našom meste a okolí horelo v krátkom čase na viacerých miestach. Pozrite, čo o týchto požiaroch prezradili kompetentní.

Ilustračný obrázok k článku Úraduje v Považskej a okolí podpaľač? Odborník sa vyjadril k aktuálnym požiarom
Foto: Rastislav Búgel

V minulých dňoch v našej verejnosti najviac zarezonoval požiar Kaplnky sv. Heleny na Rozkvete v Považskej Bystrici. Lenže to nebol ani zďaleka jediný požiar, ktorému museli čeliť tunajší hasiči. Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) v našom meste v priebehu ôsmich po sebe idúcich dní zaznamenalo viacero požiarov.

Zisťovateľ príčin vzniku požiarov z OR HaZZ Peter Tarožík k tomu uviedol, že štyri z nich boli zhruba rovnakého charakteru. „Prvé dva vznikli 19. augusta, jeden ráno okolo 6:00 vo Sverepci, druhý okolo 21:00 na Čiernych Hájoch. Ďalšie dva 24. augusta, pričom opäť približne v rovnakých časoch. Prvý opäť na Čiernych Hájoch, druhý na Cingelovom Laze. Podobajú sa v tom, že horela skládka haluzoviny určenej na štiepkovanie, pričom rozvoj aj intenzita požiarov boli približne rovnaké,“ prezradil s tým, že ešte nevie povedať, či nedeľný (26. augusta) požiar paliet v areáli obchodnej spoločnosti v Plevníku-Drienovom, ktoré horeli vedľa oplotenia firmy, má spoločný rukopis s tými predchádzajúcimi.

Či išlo pri týchto požiaroch o jedného páchateľa, alebo viacerých, to je podľa jeho slov v kompetencii orgánov činných v trestnom konaní. „My zisťujeme príčiny vznikov požiarov, to je naša úloha. Ale nevylučujeme, že sa jedná o podpaľača,“ doplnil Tarožík.

V tejto súvislosti sme oslovili aj políciu. „Nakoľko sa v uvedených prípadoch vykonávajú všetky potrebné procesné úkony a stále prebieha vyšetrovanie, nebudeme k nim poskytovať žiadne bližšie informácie,“ informovala Elena Antalová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trenčíne.

V štádiu vyšetrovania je podľa Tarožíka tiež požiar kaplnky. „Pracujeme s viacerými verziami, jednou z nich je aj úmyselné zapálenie neznámou osobou. Táto verzia je pravdepodobná, ale nie je stopercentne potvrdená, čakáme na výsledky skúmania vzoriek,“ dodal s tým, že úmyselné zapálenie indikuje podľa jeho slov čas vzniku požiaru a intenzívny rozvoj požiaru v jeho prvotnej fáze. Na mieste sa našli stopy horľavej látky, no ešte nie je známe, o akú látku ide. „V prípade zhoreného kostola na sídlisku Rozkvet páchateľovi v prípade jeho zistenia hrozí trest odňatia slobody na sedem až desať rokov,“ pripomenula Antalová.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM