Rôzne Video

Unikátny organ na Rozkvete vydal prvé tóny: Slúžiť bude aj v kaplnke, VIDEO

Veriaci v Považskej Bystrici si budú môcť vypočuť zvuky nového píšťalového organu na viacerých miestach.

Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Kaplnka svätej Heleny na najväčšom považskobystrickom sídlisku Rozkvet má nový píšťalový organ. Nahradil 30 rokov používaný syntetizátor. Slúžiť bude na liturgické účely aj organové koncerty. Povedal to organista Pavol Tvrdý.

Memento

Ako priblížil, kaplnka je jednou z najstarších stavieb v meste. „Po svojej pošramotenej histórii v 20. storočí kaplnka nemala svoj organ, čo som videl ako problém. Po tom, ako v 70. rokoch kaplnku obnovili pátri Saletini sa v nej tri desaťročia hralo na syntetizátore. To rozhodne nebol dôstojný nástroj na to, aby slúžil účelu oslavy Boha,“ skonštatoval Tvrdý.

Zdôraznil, že nový organ bude slúžiť ako memento myšlienky podporiť chrámovú hudbu v Považskej Bystrici.

Unikát

Hudobný nástroj je plne transportovateľný. V zime bude slúžiť vo farskom kostole ako druhý chórový organ, na letnú sezónu bude umiestnený v kaplnke ako liturgický a občasne aj koncertný nástroj. Organ má sedem plnohodnotných registrov a je bez pedála.

„Nevieme o inom nástroji, ktorý by bol taký veľký a zároveň plne transportovateľný, takže môžem povedať, že ide o unikát,“ uviedol Tvrdý.

Inaugurácia nového organu sa uskutočnila v nedeľu dopoludnia v Kostole Panny Márie Lasaletskej. Požehnali ho a uviedli do prevádzky. Popoludní ho predstavili verejnosti v rámci inauguračného koncertu.

Kaplnka svätej Heleny je dominantou sídliska Rozkvet a patrí medzi jeden zo symbolov Považskej Bystrice. Po požiari pred štyrmi rokmi sa do jej obnovy zapojilo aj mesto, ktoré pomohlo s rekonštrukčnými prácami a zakúpilo jeden zo zvonov.

Takto to vyzeralo na inaugurácii organu.

FOTO: Nový píšťalový organ bude slúžiť na Rozkvete v kaplnke i kostole
7
Galéria
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM