Filip Chudý Samospráva Rôzne Komunálne voľby

Ticho pred volebnou búrkou? Možní kandidáti na primátora Považskej prehovorili

Hoci sa blíži uzávierka kandidačných listín do komunálnych volieb, v Považskej Bystrici akoby nikto nechce vyložiť karty na stôl. Zisťovali sme viac.

Ilustračný obrázok k článku Ticho pred volebnou búrkou? Možní kandidáti na primátora Považskej prehovorili
Zdroj: Dnes24.sk/TASR

Komunálne voľby 2018 sa uskutočnia v sobotu 10. novembra. Voliť sa v nich budú noví primátori, starostovia a tiež komunálni poslanci. No uzávierka kandidačných listín je už v utorok 11. septembra 2018. Do tohto termínu musí byť známe, kto má záujem o ktorú volenú funkciu. Kým politických nominantov prihlásia do boja iba ich strany alebo vzniknuté koalície politických strán, nezávislí kandidáti môžu kandidovať v Považskej Bystrici jedine vtedy, keď vyzbierajú 500 podpisov od obyvateľov mesta na podporu svojej kandidatúry.

Hoci zostáva do uzávierky kandidatúr necelý týždeň, v Považskej Bystrici sa stále oficiálne neprihlásil do boja o primátorské kreslo čo i len jeden kandidát. V iných mestách svoje kandidatúry verejnou cestou pritom ohlásili už viacerí, no u nás stále čakáme.

Oslovili sme preto možných kandidátov, ktorí sa spájajú s volebným bojom o pozíciu primátora Považskej Bystrice a tiež politické strany, ktoré v našom meste pôsobia a v predchádzajúcich voľbách postavili u nás samostatne bez rôznych koalícií svojich kandidátov. Všetkým sme smerovali tie isté otázky. Konkrétne, či sa budú uchádzať o pozíciu primátora, resp. či postavia svojho kandidáta a s akou politickou podporou (prípadnou koalíciou) plánujú do volieb ísť.

V apríli, keď sme urobili prvú sondu medzi možnými kandidátmi, jedine Juraj Smatana verejne priznal, že plánuje kandidovať. „Som pripravený kandidovať, pretože považujem za vec základnej občianskej zodpovednosti ukončiť osemročné šafárenie Karola Janasa a jeho družiny,“ povedal vtedy Smatana. Zároveň ale dodal, že akonáhle by sa našiel kandidát alebo kandidátka, ktorý by mal lepšie šance poraziť janasovcov, a súčasne bude dávať záruky, že odolá následným korupčným tlakom, veľmi rád svoju kandidatúru stiahne v prospech takéhoto kandidáta alebo kandidátky. Preto sme sa ho začiatkom tohto týždňa opýtali, či bude kandidovať, resp. či podporí niekoho iného. Odpoveď sme do stanoveného termínu nedostali.

Jeho poslanecký kolega a tiež predseda miestnej bunky Progresívneho Slovenska Marian Puček nás informoval, že všetko bude jasné o týždeň. Ďalší mestský poslanec Peter Zvak (podpredseda okresnej organizácie SNS) nám na otázky odpísal, že dá vedieť, lenže do stanoveného termínu tak neurobil. Vôbec na naše otázky do uzávierky článku nereagovali poslanci Peter Máťoš (predseda miestneho klubu KDH), Iveta Pospíšilová (okresná predsedníčka SaS), ani kandidát spred štyroch rokov Jaroslav Ševčík či miestne bunky politických strán, ktoré v minuloročných župných voľbách postavili u nás samostatne svojich kandidátov.

Na naše otázky nám dal stanovisko súčasný primátor Karol Janas, ktorý je tiež predseda okresnej rady Smer – SD. „Nakoľko zatiaľ stále prebiehajú rokovania o možných koalíciách a ešte nie sú uzavreté a odovzdané kandidačné listiny, bolo by akékoľvek vyjadrenie na túto tému predčasné. O prípadnej kandidatúre ako aj o menách kandidátov na poslancov budeme informovať po odovzdaní kandidačných listín prostredníctvom TASR,“ uviedol Janas, ktorý ešte na jar tohto roka vo vyjadrení pre našu stránku predpokladal, že v máji oznámi, či bude opätovne kandidovať na post primátora. Na definitívu ale stále čakáme.

Odpoveď nám tiež zaslal nezávislý poslanec Andrej Péli: „Aktuálne finišujem so zbieraním podpisov a popri tom debatujem s niektorými kandidátmi na poslancov o prípadnej podpore. Ak oba elementy naplnia moje očakávania, som pripravený kandidovať. Ku koaličným dohodám sa momentálne vyjadrovať nebudem. Doteraz som na túto tému nezachytil žiadne oficiálne stanoviská od politických strán, takže predpokladám, že k prípadnému spájaniu síl dôjde až po odovzdaní kandidačných listín.“

Predvolebnú situáciu v Považskej Bystrici naďalej sledujeme a kompetentných budeme ďalej oslovovať. Ak viete o niekom, kto bude kandidovať na post primátora, môžete nám dať vedieť na: povazska@global24.sk, chudy@global24.sk, 0905 744 154 alebo na našej facebookovej stránke.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM