Rôzne Video

Tancovali, spievali, fašiangy sa začali: Farebný a veselý sprievod na VIDEU a FOTO

Fašiangový sprievod zabavil obyvateľov spevom a tancom. Pozrite si, ako to vyzeralo v Plevníku-Drienovom.

Video: TASR videoservis / Zdroj: Dnes24.sk

Spevom a tancom zabavil v sobotu 8. februára sprievod dvadsiatky fašiangových masiek s muzikantmi na konskom voze obyvateľov považskej obce Plevník-Drienové.

„Snažíme sa, aby sprievod prechádzal po všetkých uliciach a každý občan bol pripravený na to, že sú fašiangy a treba sa aj zabaviť. Začíname ráno o deviatej a končíme v neskorých večerných hodinách. Je to spojené s fašiangovou veselicou a zabíjačkou,“ povedal starosta obce Miroslav Kremeň.

Fašiangy obnovili podľa vedúcej miestneho folklórneho súboru (FS) Dúbravček Janky Muráňovej pred 27 rokmi. „Chceme zachovať tradície a postupne to učiť aj mládež. Keď sme začínali, chodilo nás päť. Jedna harmonika, jedna trúbka a tri masky. Teraz máme aj koníka a myslím si, že je to veľmi pekné. Chodila s nami aj naša dychovka. Len rokmi už trošku zostarli a je to naozaj únavné, chodiť šesť – sedem hodín po dedine,“ podotkla.

Sprievod pohostil aj 75-ročný Paľo Urík. „Veľmi sa mi to páči. Dojíma ma to a som rád. Za nás to nebolo. Bola len zábava, maškarný ples a tam to končilo. Potom sme sa rozbehli po chalupách a chodili sme vinšovať,“ zaspomínal si.

Na obecnej zabíjačke môžu obyvatelia aj návštevníci obce ochutnať podľa Muráňovej pravé zabíjačkové špeciality z Plevníka-Drienového a okolia. „Na fašiangovej veselici na všetkých čakajú muziky – cimbalová muzika Josefa Marečka z Moravy, naša dychová hudba Hoľazňanka, naše gitaristky Drienky, mužské spevácke skupiny Moravia a Poniklec. No a členovia FS Dúbravček, ktorí robia fašiangový sprievod,“ dodala vedúca miestneho FS.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Pozrite si aj video a foto priamo z miesta.

FOTO: Tradičný fašiangový sprievod masiek v obci Plevník-Drienové
7
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM