Filip Chudý Rôzne

So začiatkom jari vyšli z brlohov aj MEDVEDE: Kde blízko Považskej ich videli?

Pekné dni lákajú na prechádzku do lesa, treba byť však obozretný. Pozrite, čo treba robiť, aby ste nemali s medveďom problémy.

Ilustračný obrázok k článku So začiatkom jari vyšli z brlohov aj MEDVEDE: Kde blízko Považskej ich videli?
Zdroj: Unsplash.com

V prečínskej časti Zemianska Závada vystríhajú na sociálnej sieti pred medveďom. Videli ho prebehnúť v doline cez cestu, o niečo vyššie, ako je drevená poľovnícka chatka. A hoci upozorňujú, že mohol len prechádzať inde, radšej vyzvali ľudí na prechádzkach k opatrnosti.

Medvede v okolí

Pre Považskobystrický okres sa v ostatných rokoch stali upozornenia o výskyte medveďov už tradičné. Známe sú prípady z Domaniže, Prečína a tiež z považskobys­trických mestských častí Podmanín, Považská Teplá a Zemiansky Kvašov.

Medveďov však možno stretnúť prakticky v celých Strážovských vrchoch. Ako sme už informovali, na začiatku marca bol v nich medveďom napadnutý horár, pričom išlo o obranný a nie predačný útok šelmy na človeka. Oznámila vtedy Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR.

Obozretnosť

Od konca februára a počas marca sa s prichádzajúcou jarou prebúdzajú v našich horách medvede. „Preto je potrebné, aby návštevníci lesa boli pri pobyte v horách obozretní, a treba rátať aj s tým, že vo voľnej prírode sa môžete stretnúť aj s medveďom,“ uviedla hovorkyňa Lesov SR Marína Debnárová.

„Pri pohybe v lese je vhodné dať o sebe vedieť, že sme tam, samozrejme, nie krikom a nie na všetkých miestach, na ktorých sa pohybujeme. Ak máme dostatočný prehľad okolo seba, tak si treba vychutnávať ticho a prírodu. Ak sa však približujeme do priestoru hustejších neprehľadných porastov, je potrebné na seba upozorniť pískaním, hlasovým prejavom alebo zakašľaním, aby šelma o nás vedela,“ odporučila Debnárová.

Môžu byť nebezpečné

K opatrnosti pri pohybe v lese vyzvala verejnosť aj Slovenská poľovnícka komora (SPK). „Medvede si v tomto období hľadajú ľahko dostupné zdroje potravy, ktorými môže byť napríklad uhynutá zver alebo odpadky. Pri bránení svojej koristi môžu byť nebezpečné,“ uviedol hovorca SPK Alojz Kaššák.

Poľovníci zároveň upozornili, že v tomto období sa rodia aj mláďatá diviakov, ktoré ich matky taktiež starostlivo chránia a môžu tak pri vyrušení spôsobovať hraničné situácie.

Kedy medvedica s veľkou pravdepodobnosťou zaútočí na človeka? Čítajte na ďalšej strane.

Správy z Považskej Bystrice a okolia

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM