Rôzne

Smutná správa: Zomrel považskobystrický rodák profesor Ľubomír Belás

Na Považie dorazila smutná zvesť o tom, že vo veku nedožitých 65 rokov zomrel profesor Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity Ľubomír Belás.

Ilustračný obrázok k článku Smutná správa: Zomrel považskobystrický rodák profesor Ľubomír Belás
Zdroj: Prešovská univerzita , Pixabay.com

Vo veku nedožitých 65 rokov zomrel Ľubomír Belás, ktorého celoživotné akademické pôsobenie bolo spojené s Filozofickou fakultou Prešovskej univerzity (FF PU) v Prešove a terajším Inštitútom filozofie, na ktorom pôsobil do roku 2019 ako riaditeľ. O úmrtí informovala hovorkyňa univerzity Anna Polačková.

Viac správ zo Slovenska

Hlavné zameranie

Belás získal v roku 1999 vedecko-pedagogický titul docent v odbore dejiny filozofie a v roku 2012 aj titul profesor v odbore systematická filozofia.

„Predmetom jeho vedeckého výskumu bola renesančná a novoveká filozofia, reflexie osvietenskej filozofie, sociálna filozofia a filozofia dejín. Jeho hlavným zameraním však bol výskum filozofie Immanuela Kanta. Svojím systematickým prístupom k skúmaniu Kantovho dedičstva vybudoval na Inštitúte filozofie pracovisko, ktoré je centrom kantovského výskumu na Slovensku,“ priblížila hovorkyňa.

Správy z Považskej Bystrice a okolia

Skromný človek

„Organizovaním 13 medzinárodných vedeckých konferencií dostal Prešov na mapu celosvetového kantovského výskumu,“ doplnila hovorkyňa. Okrem iného sa tiež podieľal na založení časopisu Studia Philosophica Kantiana.

„Profesor Belás mal rád kritiku v myslení, pravidlá a poriadok, bol skromným človekom, ktorý sa dokázal rozdať pre svoju rodinu a svojich blízkych, medzi ktorých radil aj svojich študentov. S úctou a vďakou spomíname na to, aký inšpiratívny svet Kantových ideí predstavil svojim študentom aj kolegom,“ dodala Polačková.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Správy z Považia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM