Rôzne Video

Slová ministra potešia: Bude železnica pri Považskej hotová skôr? VIDEO

Komplikované razenie tunela Milochov spôsobilo výrazné omeškanie na modernizácii železnice. Minister sa bude snažiť, aby sa práce zrýchlili.

Zdroj: Dnes24.sk

Modernizácia železničnej trate Púchov – Považská Bystrica predstavuje najväčšiu investíciu v histórii Železníc Slovenskej republiky. Hoci sa po nej malo jazdiť už od januára 2020, vzhľadom na komplikované geologické zloženie pri razení tunela prišlo k omeškaniu a len v pondelok 7. septembra bol slávnostne prerazený tunel Milochov.

Pozitívny signál

Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal objasnil, že pri razení tunela sa objavili problémy, ktoré spôsobili meškanie. Ale už vo štvrtok 17. septembra 2020 sa otvorí prvý úsek tohto diela, ktorý skráti cestovanie. „Slovensko potrebuje aj takého pozitívne signály. Chcem ubezpečiť, že v modernizácii železníc budeme pokračovať,“ doplnil s tým, že plánované investície rádovo napočítali na približne 2 miliardy eur.

Chcú na to využiť eurofondy a peniaze z plánu obnovy, preto verí, že kolegovia budú ústretoví a na rekonštrukciu železníc tieto peniaze priklepnú. Zároveň uviedol, že nechce, aby sa stavalo podľa príslušnosti k regiónu (korene má na Považí v Zliechove) či k politickej strane, ale tam, kde je to potrebné. V stredu podpísal zmluvu na rekonštrukciu trate Bratislava – Kúty a opravovať sa ide aj úsek Poprad – Lučivná. Tiež chcú pokračovať v rekonštrukcii celého piateho koridoru smerom na východ, čiže nie iba po Žilinu, čoho súčasťou sú aj opravy pri Považskej Bystrici.

Chceli by zrýchliť

Už dlhšie sa spomína ako nový termín otvorenia celého zmodernizovaného úseku Púchov – Považská Bystrica, čiže aj cez tunel Milochov, 15. december 2021. Minister Doležal však povedal, že to je najneskorší termín a zároveň aj odpovedal na otázku Dnes24 k plánom: „Viete, keď chcete rozosmiať Boha, prezraďte mu svoje plány. Ja už neočakávam žiadne zásadné omeškanie, čiže december 2021 je najneskorší možný dátum.“

„Teoreticky to môže byť aj skôr. Budeme sa so zhotoviteľom snažiť práce akcelerovať,“ uviedol minister dopravy a výstavby SR.

O tuneli Milochov

Tunel Milochov sa nachádza v členitom údolí Váhu. Spolu s tunelom Diel a mostom cez vodnú nádrž Nosice prinesie cestujúcej verejnosti skrátenie úseku Púchov – Považská Teplá z 19 na 16 kilometrov. Prechádza pod vrchom Stavná. Z celkových 1 861 metrov je 1 770 metrov razených, hĺbené časti tubusu pri východnom a západnom portáli majú dĺžku 71 a 20 metrov. Súčasťou diela je tiež 266 metrová úniková štôlňa, ktorá sa nachádza približne v polovici tubusu.

Komplikované geologické podmienky si vyžiadali úpravu projektu, napríklad zmeny raziacich tried alebo dodatočné spevnenie horniny vrátane tryskovej injektáže na východnom portáli. Primárne ostenie tvorí striekaný betón s oceľovými zvarovanými sieťami, priehradovými rámami ďalšími zaisťovacími prvkami v podobe mikropilotového dáždnika, ihlovania a radiálnych kotiev. Sekundárne ostenie je navrhnuté ako železobetónová konštrukcia s hydroizoláciou, realizovaná pomocou posuvného bednenia.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Foto: ilustračné

FOTO: Za účasti ministra Doležala prerazili posledné decimetre tunela Milochov
11
Galéria
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM