Filip Chudý Rôzne Video

Sima Martausová s prestížnou cenou: Poctený aj ďalší Považskobystričan, VIDEO

Trinásť slovenských osobností získalo prestížne ocenenie a ďalšie boli k nemu blízko. Medzi nimi sa nachádzali aj zástupcovia z Považskej Bystrice.

Video: TASR videoservis / Zdroj: Dnes24.sk

Trinásť slovenských osobností hospodárskej, vedeckej, kultúrnej, športovej a spoločenskej sféry získalo v nedeľu večer (9. 2.) ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2019. O nových laureátoch v desiatich kategóriách a mimoriadnom ocenení v 23. ročníku rozhodli odborné poroty a Veľká porota Krištáľového krídla. Záštitu nad týmto prestížnym podujatím prevzal predseda vlády SR Peter Pellegrini.

Zastúpenie medzi nominovanými mala aj Považská Bystrica. Známy podnikateľ Pavol Demáček bol nominovaný v kategórii hospodárstvo. Populárna speváčka Sima Martausová bola v trojici nominovaných v kategórii populárna hudba. A nielenže bola nominovaná, získala aj ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2019.

Prekvapená Sima

Martausová je na hudobnej scéne od roku 2009, vydala päť albumov, najnovší Len tak sa stíšim vyšiel vo februári 2019. V roku 2017 bola nominovaná na ocenenie Slovenka roka, získala cenu ZAI za rok 2017 aj 2018 v kategórii speváčka roka.

V januári zložila pesničku Červené polia pre nový film Správa. „Bolo to prekvapenie, cítila som vďačnosť a som veľmi šťastná. Keď zaznelo moje meno, tak som najprv myslela na to, aby som dobre došla na javisko, mám topánky na vysokom opätku, na ktoré nie som zvyknutá. Toto ocenenie nepatrí iba mne, ale aj mojim fanúšikom, kapele, manažérovi a Pánu Bohu. To budem pri tomto ocenení stále hovoriť.“

Začal z nuly

Ako uvádza stránka Krištálového krídla, Pavol Demáček z nuly vybudoval dve zlievarenské firmy Medeko Cast a M-Cast – firmy vyrábajúce presné odliatky, kokilové odliatky, zliatiny z farebných kovov a spájky. „Odliatky taktiež obrábajú a venujú sa strojárskej výrobe. Nových zákazníkov získavajú svojou flexibilitou a kvalitou. Spoločnosti neustále investujú do nových zariadení, rastú a rozvíjajú sa,“ znie v zdôvodnení jeho nominácie.

Je rodený Považskobystričan a podporuje viaceré aktivity v meste. Založil nadáciu Medeko, ktorá organizuje súťaž ,,Mladý talent Považskej Bystrice˝ s cieľom zviditeľniť a podporiť lokálne talenty v oblasti športu, vedy a techniky, podnikateľského myslenia, literárno-dramatického umenia, hudby, tanca i výtvarného umenia. Je predsedom Spolku priateľov Imra Weinera Kráľa, maliara a rodáka z Považskej Bystrice, ktorý v spolupráci s francúzskym veľvyslanectvom organizuje Cenu Imra Weinera Kráľa. Jej cieľom je podporiť kultúrnu spoluprácu našich krajín. Doplnili organizátori ankety.

Zoznam laureátov

Laureátmi Krištáľového krídlo za rok 2019 sa stali Eva Klikáčová (filantropia), Branislav Cvik a Ľubomír Vančo (hospodárstvo), Juraj Griglák (hudba), Petra Vlhová (šport), Robert Hatala (medicína a veda), Oto Bachorík (výtvarné umenie), Sima Martausová (populárna hudba), Radoslav Danilák (inovácie a startupy), Juraj Kukura (divadlo a audiovizuálne umenie), Rudolf Dobiáš (publicistika a literatúra), Jozef Ciller a Ivan Vulev (mimoriadne ocenenie).

V galérii prinášame foto ocenených.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Krištáľové krídlo 2019: FOTO z oceňovania
16
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM