Rôzne

Remišová o podpore turizmu: Kaštieľ v Ladcoch premenia na moderný priestor

Vďaka grantom Európskeho hospodárskeho priestoru obnovia za 440 000 eur barokový kaštieľ v Ladcoch.

Ilustračný obrázok k článku Remišová o podpore turizmu: Kaštieľ v Ladcoch premenia na moderný priestor
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Barokový kaštieľ rodiny Motešických v obci Ladce dostane na obnovu finančnú injekciu takmer 440 000 eur z grantov Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP), ktoré spravuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR. Vzácna pamiatka zmení na kultúrno-kreatívny a vzdelávací priestor pre verejnosť.

Potenciál pre turizmus

„Bohatstvom slovenských regiónov sú prírodné krásy a kultúrne pamiatky. Ich význam neraz ďaleko presahuje hranice Slovenska. Preto podporujeme aktivity, ktoré smerujú k záchrane a obnove kultúrneho dedičstva. Z grantov EHP tento rok financujeme až 19 takýchto projektov,“ vyhlásila ministerka investícií a regionálneho rozvoja Veronika Remišová (Za ľudí).

„Kaštieľ v Ladcoch je dobrým príkladom, ako aj historická pamiatka môže nájsť moderné a zmysluplné využitie s potenciálom pre turizmus a miestnu ekonomiku,“ povedala Remišová.

Správy z Trenčianskeho kraja

Finančná podpora

Premena pamiatky z prvej polovice 18. storočia na moderný kultúrno-vzdelávací priestor bude možná vďaka podpore 438 930 eur z grantov EHP. Projekt nazvaný „MaHoLa“ realizuje majiteľ kaštieľa, spoločnosť Silvia Da Col Heisar spolu s partnermi – obcou Ladce, Odborným učilišťom internátnym v Ladcoch a partnerom z Nórska – Vysokou školou pre zelený rozvoj v Bryne (Hgskulen for grn utvikling).

Výsledkom bude obnova najcennejšej časti barokového kaštieľa, jeho západného krídla s dvoma nárožnými vežičkami s cibuľovitou strechou. Z rohových veží vzniknú výstavné priestory. V ďalších častiach objektu sa vytvorí kultúrne a kreatívne centrum s pestrou ponukou služieb a programu. Bude sa tiež využívať ako umelecká rezidencia.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Správy z Považskej Bystrice a okolia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM