Filip Chudý Samospráva Rôzne

Primátor, kontrolór a poslanci si v Považskej prilepšili: Poznáme ich nové platy

Volení zástupcovia samospráv si platovo prilepšili, čo je prípad aj Považskej Bystrice. Pozrite si, koľko každý po novom dostane.

Ilustračný obrázok k článku Primátor, kontrolór a poslanci si v Považskej prilepšili: Poznáme ich nové platy
Zdroj: Dnes24.sk

Na webovej stránke nášho mesta bol aktualizovaný dokument „Zásady odmeňovania poslancov a ďalších volených orgánov Mesta Považská Bystrica“, týkalo sa dodatku, ktorý schválili považskobystrickí poslanci tento rok na prvom februárovom zasadnutí zastupiteľstva. Medzitým tiež Štatistický úrad Slovenskej republiky zverejnil priemernú mesačnú mzdu v hospodárstve SR za minulý rok, pričom práve na základe toho a tiež platných zákonov sa upravujú platové pomery volených ľudí do samospráv. Pozreli sme sa teda na to, čo sa zmenilo.

Zásady odmeňovania poslancov a ďalších volených orgánov nášho mesta upravujú odmeňovanie primátora mesta, hlavného kontrolóra, zástupcov primátora, poslancov, predsedov a tajomníkov výborov v mestských častiach (VMČ). Čo sa týka platu viceprimátorov Petra Máťoša (KDH) a Jána Panáka (SMER-SD, SNS, SZ), k tomu sme priniesli samostatný článok, keďže sa im menili úväzky. Primátor mesta určil každému plat 2700 eur mesačne (viac v odkaze vyššie).

Na základe toho, že sa zvýšila priemerná mesačná mzda zamestnanca v národnom hospodárstve na 1013 eur, finančne si polepšili v hrubom primátor Karol Janas (SMER-SD, SNS, SZ) na 4878 eur mesačne, hlavný kontrolór Marián Sičák na 2270 eur mesačne a tiež považskobystrickí mestskí poslanci na 271 eur mesačne.

Podľa zákona 253/1994 patrí starostom a primátorom plat, ktorý je súčinom priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve a koeficientu podľa počtu obyvateľov uvedeného v zákone. V našom prípade teda 1013 × 3,21 = 3252 eur. Lenže podľa návrhu, ktorý predložil prednosta radnice Anton Martaus a poslanci ho hneď na prvom zastupiteľstve schválili, primátorovi Janasovi zvýšili základný plat o 50 %. Po novom teda berie 4878 eur mesačne. Predtým poberal 4594 eur.

Hlavnému kontrolórovi mesta je poskytovaný plat v zmysle zákona č. 369/1990. Aj v tomto prípade ide o súčin priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve a koeficientu podľa veľkosti mesta. V prípade Považskej Bystrice je to 1013 × 2,24 = 2270 eur. Predchádzajúci plat kontrolóra nášho mesta Mariána Sičáka bol 2 137 eur. Mestské zastupiteľstvo mu navyše môže raz za rok schváliť odmenu až do výšky 30 % z jeho príjmu. Vo februári mu za minulý rok na základe návrhu predsedu komisie pre financovanie a správu majetku mesta Mariána Sopčáka poslanci schválil odmenu 5 129 eur.

Poslancovi Mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici patrí za výkon verejnej funkcie (poslaneckej práce) ročná odmena vo výške jedného mesačného platu primátora. Treba však upozorniť, že zo základného platu (3252 eur), nie toho navýšeného o 50 %. Mesačne to teda pre každého nášho poslanca po novom vychádza na 271 eur, predtým to bolo na úrovni 256 eur. Odmeny im však vyplácajú štvrťročne. Navyše tí poslanci, ktorí sú poverení výkonom funkcie sobášiaceho, dostanú za jeden sobášny obrad 15 eur.

Čo sa týka odmeňovanie predsedov a tajomníkov VMČ, predsedovi VMČ ročne patrí odmena vo výške 250 eur a tajomníkovi VMČ vo výške 180 eur ročne. Pokiaľ však tieto funkcie vykonáva poslanec Mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici, ten tú odmenu nedostane. Tieto odmeny sa vyplávajú polročne, v dvoch splátkach po 50 %.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Takto sa schválila odmena hlavnému kontrolórovi mesta Považská Bystrica

Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM