Filip Chudý Rôzne Kultúra

Považskú knižnicu zatvorili: Začína sa v nej veľká rekonštrukcia

Známa považskobystrická budova, ktorá je navyše národnou kultúrnou pamiatkou, sa začína rekonštruovať. Kam dočasne presťahujú knižnicu?

Ilustračný obrázok k článku Považskú knižnicu zatvorili: Začína sa v nej veľká rekonštrukcia
Zdroj: Dnes24.sk

Považská knižnica v Považskej Bystrici, konkrétne jej hlavná budova na Štúrovej ulici, je od pondelka 29. apríla z dôvodu rekonštrukcie budovy zatvorená. Knižnično-výpožičné služby budú čitateľom poskytované na pobočkách Považskej knižnice. Čiže na ZŠ SNP a na Rozkvete 2012. Čitatelia môžu na vrátenie kníh využiť službu Bibliobox. Tak o tom informovala samotná knižnica na svojej stránke. Rekonštrukciu potvrdil aj Trenčiansky samosprávny kraj (TSK), pod ktorý knižnica patrí.

„Rekonštrukcia knižnice je plánovaná na 12 mesiacov. Knižnica a rovnako aj náučné oddelenie knižnice sa dočasne počas rekonštrukcie presťahuje do priestorov Strednej odbornej školy v Považskej Bystrici. Termín presťahovania zatiaľ nie je určený, nakoľko závisí od času zabalenia kníh a ich presunu do náhradných priestorov,“ povedal Matej Plánek z oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov TSK.

Ako ďalej uviedol, otváracie hodiny pre verejnosť na pobočkách knižnice na SNP a Rozkvete sa budú upravovať, ale až po vysťahovaní knižnice z hlavnej budovy. „Súčasný personál je pri balení kníh, preto zatiaľ nemôže posilniť ďalšie pobočky knižnice. Verejnosť o nových otváracích hodinách budeme včas informovať,“ doplnil.

V rámci rekonštrukcie budovy knižnice, ktorá je kultúrnou národnou pamiatkou sa zrealizujú nasledovné stavebné práce. „Zrekonštruuje sa zavlhnutý suterén, odstránia sa padajúce omietky, plesne, zrealizujú sa sanačné omietky. V rámci rekonštrukcie strechy sa vybuduje nový priestor, ktorý bude slúžiť jednak ako kancelárske zázemie pre pracovníkov knižnice, zároveň tu vzniknú aj nové zasadacie priestory na realizáciu besied, prezentácii, či stretnutí čitateľov,“ opísal Plánek.

V podkrovných priestoroch sa podľa jeho slov zrealizuje nová elektroinštalácia, vzduchotechnika, ústredné kúrenie, podlahy, dlažby, nové nátery. „Naprojektované sú nové rozvody vzduchotechniky, EPS a EZS v celom objekte. Projekt vykurovania rieši oddelenie vykurovania suterénu a tým vytvorenie samostatnej vetvy ÚK z dôvodu nutnosti vykurovania suterénu aj mimo vykurovacej sezóny. V objekte je navrhovaný nový vstup zo severnej strany fasády s kovanou markízou, opravou prejde aj fasáda objektu,“ dodal s tým, že súťaž na dodávateľa stavebných prác prebehla úspešne, pričom vysúťažená suma je 640 849 eur s DPH a zmluva s dodávateľom je pred podpisom.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

V týchto dňoch ožila Bábková sála Domu kultúry v Považskej Bystrici

Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM