Rôzne

Považskobystrický motocykel vyvolal v centre mesta kus nostalgie, FOTO

Veterán klub Manín predstavil motorky vyrábané v bývalých Považských strojárňach. Tento ročník bol venovaný amatérskym úpravám motocyklov.

Ilustračný obrázok k článku Považskobystrický motocykel vyvolal v centre mesta kus nostalgie, FOTO
Zdroj: TASR/Milan Podmaník

Desiatky historických motocyklov vyrábaných v bývalých Považských strojárňach v Považskej Bystrici mohli v sobotu obdivovať účastníci 14. ročníka podujatia Považskobystrický motocykel. Výroba motocyklov v Považskej Bystrici sa skončila pred 40 rokmi. Informoval o tom predseda Veterán klubu Manín Ján Opletal.

Upravené motocykle

„Je to stretnutie majiteľov a sympatizantov motocyklov, ktoré boli vyrábané v bývalých Považských strojárňach. Každý ročník sme venovali niektorému z typov považskobystrických motocyklov. Za 14 rokov sme už všetky typy vyčerpali, a tak je tento ročník venovaný amatérskym úpravám motocyklov,“ priblížil Opletal.

Ako dodal, v Považskej Bystrici sa schádzajú majitelia motocyklov z celého Slovenska i z Českej republiky. Tohtoročnou raritou bol podľa neho majiteľ motocykla Manet, ktorý prišiel na upravenej historickej motorke z roku 1963 až z Trnavy.

Múzejné kusy

Súčasťou prehliadky boli aj prototypy motocyklov, ktoré sa nikdy nedostali do sériovej výroby, prípadne ich vyrobili len niekoľko kusov. Tie na prehliadku poskytlo Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici.

„Zbierkový fond Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici obsahuje 57 motocyklov. V zbierke sú motocykle od prvého Manetu až po koniec výroby motocyklov v strojárňach. Zbierka je zaujímavá tým, že skoro všetky motocykle sú prototypy. Prvým bol Hell Star, z ktorých boli vyrobené iba dva kusy. Jeden z nich máme my,“ pripomenula kurátorka motocyklovej zbierky Anna Šujanská.

Ako dodala, na sobotnej prehliadke vystavili aj detský plochodrážny motocykel z roku 1983 a posledný na Slovensku vyrábaný moped, ktorý sa vyvážal do Spojených štátov amerických.

Nostalgická spomienka

Okrem vystavenia motocyklov sa ich majitelia predviedli v jazde zručnosti, jazde pravidelnosti na čas a historické výrobky Považských strojární predstavili Považskobystričanom v tradičnej spanilej jazde.

„Ide o propagačnú jazdu pre obyvateľov mesta. Mnoho z nich pracovalo v bývalých Považských strojárňach a je to pre nich taká nostalgická spomienka,“ uzavrel Opletal.

FOTO: Veterán klub Manín predstavil motorky vyrábané v bývalých Považských stroj
3
Galéria
Zdroj: TASR/Milan Podmaník

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM