Rôzne

Považskobystrický ichtyológ o vianočných rybách: Kapor je dominantný, ale…

K vianočnému stolu neodmysliteľne patrí aj ryba. Peter Marták sa rozhovoril aj o tom, aké ryby sa konzumujú u nás na Vianoce.

Ilustračný obrázok k článku Považskobystrický ichtyológ o vianočných rybách: Kapor je dominantný, ale…
Zdroj: TASR

Kým v minulosti tvorili kapry na Slovensku podstatnú časť rýb na vianočnom stole, rozšírením ponuky morských a chladených rýb ich podiel pred asi desaťročím klesol až o 40 percent. Povedal to ichtyológ a majiteľ považskobystrickej spoločnosti venujúcej sa predaju rýb Peter Marták.

„Situácia sa radikálne zmenila pred ôsmimi rokmi, keď sa začali predávať aj chladené ryby, živých kaprov sa predalo menej. Teraz je už situácia stabilizovaná a aj keď je kapor stále dominantnou vianočnou rybou, veľkú časť rýb na vianočnom stole tvoria lososy, tresky, pstruhy, zubáče, jednoducho celá plejáda rýb,“ priblížil Marták s tým, že za posledné tri roky sa predaj vianočných kaprov pohybuje približne na rovnakej úrovni.

Ako dodal, ľudia, ktorí si kúpia chladené ryby, robia veľmi často chybu, že ich dajú zmraziť doma do mrazničky. Zmrazovaním síce neklesne kvalita rybacieho mäsa, zmení sa však jeho štruktúra, čo znižuje gurmánsky zážitok.

„Ľudia doma nemajú také možnosti, ako pri priemyselnom zmrazovaní pri mínus 70 stupňov Celzia. Pomalým zmrazovaním v domácich mrazničkách sa v bunkách rýb vytvárajú veľké kryštály ľadu, ktoré bunku dokážu aj roztrhnúť. Pri rozmrazovaní potom tečie z ryby viac vody, konzistencia ryby je iná ako u čerstvej a kulinársky je menej hodnotná,“ zdôraznil Marták.

Ten ďalej povedal, že vianočný kapor, ktorého vypustia z vane do rieky alebo rybníka, je odsúdený na istú smrť. „V prírodnom prostredí sú kapry momentálne v stave hibernácie, voda je chladná, ryby potravu v podstate neprijímajú. Vianočné ryby, ktoré kúpite v obchode, prechádzajú strašne dlhou tortúrou, kým sa dostanú na vianočný stôl. Začína sa to výlovom do sietí, odtiaľ sa mechanicky vyberajú na triedičku, z triedičky ich premiestňujú do kadí. Z kadí putujú ryby do sádok, kde je strašne veľa rýb a sú v neustálom pohybe. Strácajú pritom veľa tuku, čo priaznivo vplýva na kvalitu mäsa – ryba nie je taká mastná, svalovina je pevnejšia a kapor ju chutnejší,“ uviedol Marták.

Stratou tuku je však kapor podľa neho výrazne oslabený, navyše manipuláciou aj mechanicky poškodený. „Kapor prejde mnohými procesmi a ak po vypustení do prírodného prostredia stúpne teplota vody, začnú sa objavovať plesne. Ak sa teda kapor dostane z vane späť do rieky alebo jazera, je odsúdený na istú smrť,“ zdôraznil ichtyológ.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

V nedávnej minulosti sa podarilo pri Považskej Bystrici chytiť aj takéhoto krásavca.

Úlovok Vladimíra Lovíšeka: Kapor z Nosickej priehrady
4
Galéria
Zdroj: TASR

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM